Za promowanie polskiej mowy i kultury

Janusz Zakrzeński laureatem nagrody im. ks. Janusza Pasierba

Janusz Zakrzeński - popularny aktor teatralny i filmowy - został laureatem nagrody im. ks. Janusza Pasierba za "promowanie polskiej mowy i kultury, krzewienie patriotyzmu i wartości chrześcijańskich, a także za życie bliskie Bogu i człowiekowi"

- Jesteśmy pod wrażeniem nie tylko talentu i osiągnięć artystycznych, ale również bardzo szerokiej działalności kulturalnej, społecznej i edukacyjnej Janusza Zakrzeńskiego - mówi Sławomir Szymański, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Grudziądza i członek kapituły nagrody im. ks. Pasierba.

Zakrzeński urodził się w Przededworzu 8 marca 1936 r. W latach 60. występował w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, a także od 1967 w Teatrze Polskim w Warszawie.

Uchodzi za mistrza mowy polskiej. Wydał kilka książek m.in. "Moje spotkanie z Marszałkiem", "Gawęda o potędze słowa". Sam stał się bohaterem wywiadu rzeki "Co mi zostało z tamtych lat" oraz książki "Siła codzienności". Jest założycielem Akademii Dobrych Obyczajów, w której wykłada kulturę słowa. Uczy też retoryki w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie oraz w Wyższym Seminarium Metropolitalnym im. św. Jana Chrzciciela.

Zasłynął jako odtwórca roli Józefa Piłsudskiego w rozlicznych filmach i inscenizacjach. Naczelnika zagrał w "Polonia Restituta" oraz "Pasjansach Pana Marszałka". Wcielił się także w postaci Napoleona w "Popiołach", Komandora w "Don Juanie", gubernatora Franka w "Epilogu norymberskim", Horodniczego w "Rewizorze" Gogola, Stanisława Ignacego Witkiewicza w "Tumorze Witkacego", Benedykta Korczyńskiego w "Nad Niemnem".

Nagrodzie, która w tym roku przypadła znanemu aktorowi, patronuje postać ks. Janusza Pasierba - zmarłego w 1993 r. profesora Akademii Teologii Katolickiej, publicysty i poety. Na pomysł jej przyznawania w Grudziądzu wpadł w 1996 r. lokalny Klub Inteligencji Katolickiej. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. poeta Jan Twardowski, reżyser filmowy Krzysztof Zanussi, poeta Ernest Bryll, dyrygent i kompozytor prof. Stefan Stuligrosz i malarka Krystyna Szalewska.

gg
Gazeta Wyborcza Toruń
30 lipca 2009

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...