Zabawa dla całej rodziny

"W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem" - reż. Robert Talarczyk - Teatr Śląski w Katowicach

Owacją na stojąco przyjęła wczoraj publiczność premierę "W 80 dni dookoła świata" w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Scenariusz na motywach powieści Juliusza Verne'a oraz teksty piosenek napisał znany twórca kabaretowy Robert Górski.

- Robert Górski napisał własny tekst inspirowany powieścią Juliusza Verne'a z niezwykłej urody tekstami piosenek. Uważam, że jego talent do pisania tekstów piosnek jest na miarę - przepraszam za porównanie, ale tak mi się zdaje, że być może tak jest - Brzechwy, Tuwima - powiedział Talarczyk.

- To spektakl w duchu trochę montypythonowskim, zabawa dla całej rodziny. To ma być familijne przedstawienie, gdzie i dzieciaki z pierwszej klasy będą miały radochę i starsi - rodzice i dziadkowie - będą odnajdywali tropy, które ich interesują, bawią, śmieszą. Mam nadzieję, że to będzie wzruszająca opowieść prowadząca przez ich dzieciństwo, młodość i dzisiejsze czasy - dodał.

Książka Juliusza Verne'a (1828-1905) to klasyka powieści podróżniczej. Londyński dżentelmen Fileas Fogg zakłada się z kolegami z klubu, że przemierzy świat dookoła w 80 dni. Wyrusza w podróż pociągiem, statkiem, a kiedy musi - to i na grzbiecie słonia. Towarzyszy mu wierny lokaj - Passepartout, a w ślad za nim rusza policjant, który podejrzewa Fogga o napad na bank, dokonany krótko przed wyjazdem.

W głównych rolach wystąpili oklaskiwani Mateusz Znaniecki (Fogg) i Bartłomiej Błaszczyński (Passepartout). Gratulacje zbierał też Dariusz Chojnacki w roli detektywa, zaciekle tropiącego Fogga.

Do współpracy przy tym muzycznym spektaklu reżyser zaprosił też jazzowo-folkowy zespół "Chłopcy Kontra Basia", którego wokalistka wychodziła często z baśniowego zakątka orkiestry i dołączała - śpiewając - do aktorów. Za choreografię odpowiadał Jakub Lewandowski, za scenografię i kostiumy - Ilona Binarsch.

(-)
Kurier PAP
18 czerwca 2016
Portrety
Robert Talarczyk

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...