Zabawa z publicznością

"Alibaba i 40 rozbójników" - reżyseria: Dżawad Zolfaqari - Teatr Lalki i Aktora "Kubuś"

Irańska premiera w Kielcach. Namiastka irańskiego teatru na kieleckiej scenie. Reżyser z Teheranu Dżawad Zolfaqari z aktorami Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" przygotował tradycyjny perski tekst "Alibaba i 40 rozbójników", ale w nowoczesnej formie.

Dynamiczny i pełen humoru spektakl operuje prostymi środkami, bazując przede wszystkim na wyobraźni widza. Scena pogrążona jest w czerni, na czarno ubrani są aktorzy. Ciemność rozświetlają jedynie drobne światełka, zaznaczające kontury drzewa, schodów w domu Alibaby i jego stryja czy drzwi do sezamu, w którym ukryte są skarby.

W przedstawieniu prawie nie ma rekwizytów. Wiele rzeczy widz musi sobie wyobrazić. W spektaklu zatarta została też granica między widzem a aktorami. Widz staje się aktorem. Na zakończenie przedstawienia wybrane z widowni dzieci zostają wciągnięte w walkę z rozbójnikami, co sprawia, że „Alibaba” jeszcze bardziej zyskuje na dynamice, a widownia reaguje niezwykle żywiołowo.

Przygodom Alibaby towarzyszy też muzyka skomponowana przez mieszkającego w Polsce irańskiego kompozytora Farzada Goodarziego. Sztuka, według której powstał spektakl, również jest autorstwa Dżawada Zolfaqariego. Z języka perskiego na polski przełożyła go Ivonna Nowicka. Tekst zdobył przed trzema laty główną nagrodę na Teherańskim Międzynarodowym Festiwalu Teatru Lalkowego.

Na wczorajszą premierę przyjechał ambasador Iranu w Polsce Hadi Farajvand oraz attaché kulturalny. Dyrekcja teatru ma nadzieję, że w przyszłym roku w styczniu pokaże „Alibabę” w Teheranie.

mon
Gazeta Wyborcza Kielce
18 marca 2009

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...