Zacznie od sztuki Stopparda

Pierwsza premiera Krzysztofa Babickiego w Teatrze Miejskim - Gdynia

Wiemy już, jaka będzie pierwsza premiera w Teatrze Miejskim w Gdyni nowego dyrektora artystycznego tej sceny. Krzysztof Babicki wyreżyseruje "Rock\'n\'Roll", sztukę Toma Stopparda

Ten brytyjski dramaturg i scenarzysta czeskiego pochodzenia, zdobywca Oscara za najlepszy oryginalny scenariusz do filmu "Zakochany Szekspir", oprócz licznych sztuk teatralnych i scenariuszy telewizyjnych ma na swym koncie scenariusze filmowe zrealizowane przez liczących się reżyserów, m.in. "Desperację" Fassbindera i "Imperium słońca" Spielberga.

Po prapremierze sztuki w Royal Court Theater w Londynie w 2006 roku pisano, że "Rock\'n\'Roll" pachnie seksem, narkotykami i rock and rollem. Tom Stoppard opowiada o człowieku, który przemyca do Pragi zakazane tam po inwazji sowieckiej płyty rockowe. Jednym z bohaterów jest Syd Barrett - człowiek, który nagle opuścił zespół Pink Floyd i zaczął wieść żywot samotnika. Sztuka dedykowana jest Vaclavovi Havlowi. Barrett londyńskiej premiery nie doczekał; zmarł na raka. Havel na niej był.

Polska prapremiera odbyła się w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie, w reżyserii Babickiego w 2008 roku. Starania o jej wystawienie trwały dwa lata. - Pomogło to, że przed laty zrobiłem w teatrze Wybrzeże dwie prapremiery sztuk Stopparda: "Wynalazek miłości" i "Arkadię" - powiedział Babicki. Na prapremierę tej ostatniej Stoppard przyjechał do Gdańska. W Gdyni "Rock\'n\'Roll" zobaczymy 12 listopada.

Jedną z głównych ról zagra Dariusz Szymaniak, aktor teatru Wybrzeże, który żegna się z gdańską sceną. Z teatrem Wybrzeże związany był od 1996 roku, zagrał tu sporo interesujących ról. Na II Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" otrzymał nagrodę aktorską za rolę Haisenberga w spektaklu "Kopenhaga". Spektakl ten w teatrze Wybrzeże wyreżyserował wówczas Krzysztof Babicki.

- Cieszę się, że Darek Szymaniak będzie z nami - powiedział Babicki. - Bardzo go cenię. Ostatnio pracowaliśmy razem, gdy w teatrze Wybrzeże robiłem "Demokrację" Frayna. Namawiałem go, aby przyszedł do Gdyni. Na premierze 12 listopada zagra cały zespół - dodaje dyrektor.

Między innymi zobaczymy czwórkę młodych aktorów z Lublina: Monikę Babicką, Agatę Moszumańską, Szymona Sędrowskiego i Andrzeja Redosza. Ale to nie koniec zmian. Czy ktoś jeszcze zamieni teatr Wybrzeże w Gdańsku na Teatr Miejski w Gdyni, na razie nie wiadomo.

Z zespołu z Gdyni odeszli za to aktorzy Katarzyna Bieniek, Anna Iwasiuta, Filip Frątczak i Dariusz Majchrzak.

Grażyna Antoniewicz
Dziennik Bałtycki
12 maja 2011

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia