Zaczykiewicz dyrektorem artystycznym

Bartosz Zaczykiewicz został szefem Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu

Bartosz Zaczykiewicz został dyrektorem artystycznym Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Zastąpił na tym stanowisku Iwonę Kempę, która objęła dyrekcję Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie.

- Szukałam człowieka, który miałby w swojej karierze bycie dyrektorem teatru. Jesteśmy w środku sezonu, mamy przed sobą festiwale i nie mogę w tych warunkach uczyć nowej osoby podstaw kierowania sceną - powiedziała Jadwiga Oleradzka, dyrektor naczelna toruńskiego teatru.

Jak zaznaczyła, Zaczykiewicz ma 43 lata, ale aż 11 lat doświadczenia w kierowaniu teatrami. W minionych latach był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Teatru Studio w Warszawie.

Zaczykiewicz jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz wydziału reżyserii dramatu Akademii Teatralnej w Warszawie. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt zrealizowanych przedstawień, głównie na scenie w Opolu.

Urząd marszałkowski, nadzorujący toruński teatr, oczekuje, że scena przyciągnie w najbliższych latach większą niż dotychczas liczbę widzów. Urzędnicy oczekują, że w ciągu najbliższych dwóch lat na scenie odbędzie się co najmniej sześć premier w sezonie, a przez widownię przewinie się 40 tys. widzów.

Kilka miesięcy temu Iwona Kempa wygrała konkurs na dyrektora artystycznego Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie - regionalnego centrum kultury teatralnej, ośrodka współczesnych form teatralnych i parateatralnych. Jednocześnie pełnić będzie funkcję wicedyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, z którym przed laty była związana i przygotowała już w tym roku dla tej sceny inscenizację dramatu "Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć" Petera Asmussena.

(-)
(PAP)
21 grudnia 2012

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...