Żądamy prawa do zmarszczek

"Starość jest piękna" - reż. Łukasz Kos - Teatr Polonia w Warszawie

"Starość jest piękna" w reżyserii Łukasza Kosa to trwający niewiele ponad pół godziny plenerowy spektakl wystawiany w środku lata przez Teatr Polonia na stołecznym placu Konstytucji

Scenariusz powstał na podstawie wydanej w 1980 r. książki Esther Vilar, która w Niemczech spowodowała dyskusję na temat starości. W przedstawieniu Kosa występuje czwórka młodych aktorów, którzy raz wcielają się w rolę młodych ludzi, a raz starych. Bohaterowie wyśpiewują, że siwe włosy są jak korona, zmarszczki niczym ordery, a stare oczy piękne, bo odbijają doświadczenia. Plac Konstytucji na parę chwil staje się teatrem z naturalną scenografią i muzyką: zgrzytającymi tramwajami, syczącymi autobusami i pędzącymi samochodami. Przechodnie biegną z zakupami, przystają na chwilę. Aktorzy sami wybierali z tekstu Vilar fragmenty najbliższe ich wyobrażeniom i lękom związanym ze starością. To sprawiło, że kwestie przez nich wypowiadane stały się bardziej osobiste, a role, w które się wcielili - bardziej wiarygodne.

Pośród głośnej gitarowej muzyki skomponowanej przez Dominika Strycharskiego aktorzy wykrzykują oskarżenia, jakie współczesny świat stawia starym ludziom, ale jednocześnie żarliwie ich bronią. Donośne okrzyki skierowane wprost do widzów mają wzbudzić w odbiorcy wątpliwość, czy uczestniczy, świadomie bądź nieświadomie, w kultywowaniu młodości, które sprawia, iż starzy stają się grupą wykluczonych. Chcą coming outu ludzi starych, żądają prawa do zmarszczek i obwisłych piersi. Gdy czwórka aktorów wniosła na scenę pomarszczone kukły staruszków, rozpoczęła się wojna pokoleń. Szarpiąc kukły, artyści pokazali, jak przedmiotowo młodsze pokolenia traktują starszych. "Po co mówić pokolenie 60+? Przecież powinno się mówić odpad". "Ich życie nie ma sensu", "to ludzie bez wyobraźni", "oni na wszystko się zgodzą ze strachu, że ich zostawimy". Wraz ze zmianą muzyki oni sami zmienią się jednak w tych, którym przed chwilą odmawiali prawa do godności. Kolejne przedstawienia: 18-22, 25-29 sierpnia. Zawsze o godzinie 17.

(-)
Trendy
10 sierpnia 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia