Zadara o premierze

"10 politycznych piosenek" - reż. Michał Zadara - Muzeum Sztuki Nowoczesnej

- Są to utwory, które powstały z inspiracji długofalowych badań i wizyt w warszawskich barach z kebabem - mówił w Jedynce Michał Zadara, reżyser spektaklu "10 politycznych piosenek".

Kolejna premiera przygotowana przez niezależną organizację ludzi teatru "Centrala" jest dokumentem teatralnym o imigrantach. - Chodziliśmy do barów kebabowych i rozmawialiśmy z ich właścicielami oraz pracownikami. Dowiadywaliśmy się jak wygląda Polska i świat z ich perspektywy. Na tej podstawie staraliśmy się stworzyć utwory muzyczne, które będą opowiadać o różnych nastrojach emocjonalnych emigranta pracującego w barze z kebabami - tłumaczył Michał Zadara.

W swoim najnowszym spektaklu gość Jedynki postanowił pokazać świat, który autentycznie go fascynuje. - W barach z kebabem mówi się w czterech językach: po bengalsku, arabsku, angielsku i polsku. To niesamowicie kosmopolityczne miejsce, dla mnie od początku bardzo atrakcyjne. To taka Polska, za którą tęsknię. Za jej wielością, która umożliwia opowiedzenie bardzo wielu bardzo różnych opowieści. Polacy, którzy tam pracują niekoniecznie urodzili się w Zgierzu czy Warszawie, tylko na przykład w Jemenie - podkreślał reżyser "10 politycznych piosenek".

Tytuł spektaklu nie bez powodu odwołuje się do polityki. - Dobrze by było, gdyby nasze państwo zwróciło uwagę, że jest niesamowity potencjał w tych współobywatelach, którzy nie są z urodzenia Polakami - mówił Michał Zadara.

Premiera spektaklu "10 politycznych piosenek" w czwartek 28 listopada w siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Joanna Sławińska
Polskie Radio
28 listopada 2013

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...