Zadara próbuje w Polskim

"Dziady" - reż. Michał Zadara - Teatr Polski we Wrocławiu

Rozpoczęły się próby spektaklu na podstawie "Dziadów" Adama Mickiewicza w reżyserii Michała Zadary. Premierę na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego zaplanowano na sobotę 15 lutego 2014.

Jednego wieczoru w 2016, kiedy Wrocław, polskie miasto, będzie Europejską Stolicą Kultury, po raz pierwszy w historii zostaną wystawione wszystkie części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Przedstawienie w Teatrze Polskim we Wrocławiu wyreżyseruje Michał Zadara.

Cały projekt podzielony został na trzy części. 15 lutego 2014 roku odbędzie się premiera pierwszej odsłony, obejmującej I, II i IV część "Dziadów" oraz wiersz "Upiór". Premiery kolejnych odsłon zaplanowano w kolejnych latach, tak aby w roku 2016, na siedemdziesięciolecie Teatru Polskiego we Wrocławiu i w czasie, gdy Wrocław będzie Europejską Stolicę Kultury, zaprezentować publiczności polskiej i zagranicznej pełną inscenizację arcydramatu Mickiewicza. To prawdziwe wyzwanie dla teatru: organizacyjne, logistyczne i finansowe, którego Teatr Polski we Wrocławiu podejmuje się świadomie, jako teatr o ambicjach teatru narodowego, a ponadto największy teatr w Polsce. Tym bardziej pragniemy wystawić "Dziady", że dotychczas żadna z części arcydramatu nigdy nie została na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu wystawiona. W dodatku ostatnia wrocławska premiera dzieła Mickiewicza w teatrze dramatycznym - w reżyserii Kazimierza Brauna na deskach Teatru Współczesnego we Wrocławiu - odbyła się ponad trzydzieści lat temu.

Michał Zadara to specjalista od inscenizacji literatury polskiej dawnej i współczesnej: przygotował między innymi inscenizacje utworów następujących pisarzy: Pawła Demirskiego "From Poland with Love", "Wałęsa. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna", "Ifigenia. Nowa tragedia" (według wersji Racine'a) i "Tykocin", Juliusza Słowackiego "Ksiądz Marek", Stanisława Wyspiańskiego "Wesele", Tadeusza Różewicza "Kartoteka", Jana Kochanowskiego "Odprawa posłów greckich", Witolda Gombrowicza "Operetka", Mikołaja Reja "Kupiec", Aleksandra Fredry "Nocleg w Apeninach", Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk "Bruno Schulz. Mesjasz", Czesława Miłosza "Prolog", Cypriana Kamila Norwida "Aktor", Stanisława Ignacego Witkiewicza "Kurka Wodna" i "Szalona lokomotywa" oraz Marka Hłaski "Wszyscy byli odwróceni". Jest laureatem wielu nagród, w tym Paszportu "Polityki" w dziedzinie Teatru za rok 2007 "za imponującą aktywność twórczą, za przedstawienia przywracające wiarę w to, że teatr jest przestrzenią artystycznej wolności", Nagrody im. C.K. Norwida w kategorii Teatr, a także Grand Prix, nagród głównych i wyróżnień na licznych polskich festiwalach (między innymi na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych "Klasyka Polska", Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy i Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Bez Granic w Cieszynie).

W obsadzie pierwszej odsłony Dziadów w Teatrze Polskim we Wrocławiu znajdzie się międzypokoleniowa reprezentacja aktorska - od seniorów po artystów najmłodszych. Rolę Gustawa reżyser powierzył Bartoszowi Porczykowi, a oprócz niego na scenie będzie można zobaczyć między innymi: Sylwię Boroń, Annę Ilczuk, Dagmarę Mrowiec, Jankę Woźnicką, Martę Ziębę, Michała Chorosińskiego, Wiesława Cichego, Mariana Czerskiego, Bogusława Danielewskiego, Mariusza Kiljana, Rafała Kronenbergera, Cezarego Łukaszewicza, Edwina Petrykata, Adama Szczyszczaja i Wojciecha Ziemiańskiego. Będzie to przedsięwzięcie angażujące 20 aktorów.

Teatr Polski we Wrocławiu chce przywrócić publiczności pełną wersję Dziadów, arcypolskiego dramatu, już prawie dwieście lat współtworzącego świat wartości i wyobraźni kolejnych pokoleń Polaków, który młodym ludziom w dzisiejszych czasach wydaje się szczególnie potrzebny. W dobie wszechobecnej kultury masowej i globalizacji konieczna jest ochrona kultury i dziedzictwa narodowego, a Dziady, których ranga porównywana jest z rangą Pana Tadeusza, są właśnie naszym dobrem narodowym i kulturowym.

(-)
Materiał Teatru
3 grudnia 2013
Portrety
Michał Zadara

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...