Zagadka amerykańskiego zarobku Ósemek

"Piołun" i sprawa w sądzie

Teatr Ósmego Dnia nie przekazał sądowi pełnej dokumentacji dotyczącej wystawiania w USA spektakli "Piołun". A właśnie o ochronę praw autorskich do nich wystąpił były członek tej grupy, Roman Radomski.

Proces dotyczy wznowień głośnego spektaklu z 1985 roku. Teatr Ósmego Dnia wystawiał go w latach 2008-2010 w kraju i w Stanach Zjednoczonych. Roman Radomski domaga się przeprosin, zaniechania naruszania jego praw i odszkodowania. Dowodzi, że był współtwórcą spektaklu. Potwierdził to m.in. były lider i reżyser słynnej grupy teatralnej, Lech Raczak. Na dowód tego Radomski przywołuje też plakaty z przedstawień, na których wymieniany jest on jako współautor.

- Przedstawienie było kreacją zbiorową, która rozmywa autorstwo poszczególnych osób. Wiem, że pan Radomski brał udział w procesie twórczym nad spektaklem Piołun , ale w nim nie grał - powiedział przed sądem Juliusz Tyszka, autor książki o teatrze, który był świadkiem zaproponowanym przez pozwanych.

- Radomski nie był współautorem spektaklu Piołun tworzonego do pierwszego wystawienia - stwierdziła jednak Ewa Wójciak, dyrektor teatru. - Sam pozew jest obraźliwy i oparty na fałszywych przesłankach - oświadczyła.

- Widzę, że są między państwem duże emocje - powiedziała sędzia Iwona Godlewska. Kilkakrotnie zwracała też uwagę członkom teatru, którzy w ławach dla publiczności głośno komentowali przebieg procesu.

Teatr nie przekazał sądowi umowy na spektakle w USA i pełnej dokumentacji dofinansowania uzyskanego w Polsce. Nie wiadomo zatem dokładnie, ile teatr zarobił na Piołunie.

- Mamy do czynienia z sytuacją, w której pozwany odmawia udzielenia sądowi dokumentacji - oceniała mecenas Małgorzata Heller-Kaczmarska, reprezentująca byłego aktora.

Wnioskowała, by sąd uzyskał dokumentację od Urzędu Miasta Poznana i urzędu marszałkowskiego, które dofinansowywały wyjazd do USA.

Sprzeciwiła się temu pełnomocnik Teatru Ósmego Dnia. Sąd podejmie decyzje w tej sprawie za tydzień.

Krzysztof M. Kaźmierczak
Polska Głos Wielkopolski
24 listopada 2012

Książka tygodnia

Słownik miejsc wyobrażonych
Państwowy Instytut Wydawniczy
Alberto Manguel, Gianni Guadalupi

Trailer tygodnia