Zagadka amerykańskiego zarobku Ósemek

"Piołun" i sprawa w sądzie

Teatr Ósmego Dnia nie przekazał sądowi pełnej dokumentacji dotyczącej wystawiania w USA spektakli "Piołun". A właśnie o ochronę praw autorskich do nich wystąpił były członek tej grupy, Roman Radomski.

Proces dotyczy wznowień głośnego spektaklu z 1985 roku. Teatr Ósmego Dnia wystawiał go w latach 2008-2010 w kraju i w Stanach Zjednoczonych. Roman Radomski domaga się przeprosin, zaniechania naruszania jego praw i odszkodowania. Dowodzi, że był współtwórcą spektaklu. Potwierdził to m.in. były lider i reżyser słynnej grupy teatralnej, Lech Raczak. Na dowód tego Radomski przywołuje też plakaty z przedstawień, na których wymieniany jest on jako współautor.

- Przedstawienie było kreacją zbiorową, która rozmywa autorstwo poszczególnych osób. Wiem, że pan Radomski brał udział w procesie twórczym nad spektaklem Piołun , ale w nim nie grał - powiedział przed sądem Juliusz Tyszka, autor książki o teatrze, który był świadkiem zaproponowanym przez pozwanych.

- Radomski nie był współautorem spektaklu Piołun tworzonego do pierwszego wystawienia - stwierdziła jednak Ewa Wójciak, dyrektor teatru. - Sam pozew jest obraźliwy i oparty na fałszywych przesłankach - oświadczyła.

- Widzę, że są między państwem duże emocje - powiedziała sędzia Iwona Godlewska. Kilkakrotnie zwracała też uwagę członkom teatru, którzy w ławach dla publiczności głośno komentowali przebieg procesu.

Teatr nie przekazał sądowi umowy na spektakle w USA i pełnej dokumentacji dofinansowania uzyskanego w Polsce. Nie wiadomo zatem dokładnie, ile teatr zarobił na Piołunie.

- Mamy do czynienia z sytuacją, w której pozwany odmawia udzielenia sądowi dokumentacji - oceniała mecenas Małgorzata Heller-Kaczmarska, reprezentująca byłego aktora.

Wnioskowała, by sąd uzyskał dokumentację od Urzędu Miasta Poznana i urzędu marszałkowskiego, które dofinansowywały wyjazd do USA.

Sprzeciwiła się temu pełnomocnik Teatru Ósmego Dnia. Sąd podejmie decyzje w tej sprawie za tydzień.

Krzysztof M. Kaźmierczak
Polska Głos Wielkopolski
24 listopada 2012

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...