Zagraniczna premiera

"Penthesilea" - reż. Wojciech Klemm - Deutsches Theater w Getyndze

2 kwietnia 2011 w Deutsches Theater w Getyndze odbędzie się premiera sztuki Heinricha von Kleista "Penthesilea". Reżyserem przedstawienia jest znany polski reżyser Wojtek Klemm

Kleist jest jednym z najznakomitszych poetów niemieckojęzycznych. W tym roku obchodzona jest 200 rocznica jego śmierci. Napisana w roku 1808 tragedia "Penthesilea" [przekład polski Witolda Hulewicza (1938)] uważana jest przez realizatorów teatralnych za jeden z najtrudniejszych tekstów dramatycznych w ogóle.

Deutsches Theater w Getyndze pod dyrekcją Marka Zurmühle stał się w ciągu ostatnich dziesięciu lat jedną z najbardziej nowatorskich i cieszących się uznaniem scen niemieckojęzycznych. W tegorocznych planach artystycznych teatru szczególne miejsce zajmuje współpraca z Polską. Miasto Getyngę łączą od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku intensywne kontakty z Polską, przede wszystkim z Toruniem, jako miastem partnerskim.

W maju br. na festiwalu w Getyndze zespoł Teatru Współczesnego ze Szczecina pokaże "Judytę" Friedricha Hebbla w inscenizacji Wojtka Klemma, która została również zaproszona do udziału w festiwalu Dialog we Wrocławiu.

Klemm pracuje w Getyndze z swoim zespołem realizatorskim, do którego należą scenografka Mascha Mazur, choreografka Efrat Stempler oraz kompozytor i muzyk Dominik Strycharski. Kolejnym po Getyndze przedstawieniem Klemma będzie niemiecka prapremiera sztuki Pawła Demirskiego "Diamenty to węgiel ktory wział sie do roboty" w Volksbühne w Berlinie.

***

Heinrich von Kleist
PENTHESILEA

Premiera 2 kwietnia 2011, Duża Scena, Deutsches Theater w Getyndze
Następne przedstawienia:

7, 14, 21, 29 kwietnia 2011
2, 11, 27 maja 2011
7, 15, 22 czerwca 2011
5 lipca 2011

(-)
Materiały Organizatora
29 marca 2011

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...