Zagraniczne pokazy spektakli

TR Warszawa zainaugurowało serię zagranicznych pokazów spektakli teatru w sezonie 2019/2020.

Przedstawienia zrealizowane na warszawskiej scenie będzie można zobaczyć w Czechach, Francji i Szwajcarii oraz w Rumunii w formie rejestracji wideo.

Serię zagranicznych pokazów spektakli TR Warszawa rozpoczął prezentacją „Fantazji" w reżyserii Anny Karasińskiej podczas 40. edycji Zürcher Theater Spektakel. Przedstawienie, które w ubiegłym sezonie mogli zobaczyć widzowie z Belgii, Irlandii, Kanady i Niemiec, zostanie w Szwajcarii zagrane trzykrotnie (25-27 sierpnia). Jest to jeden z wiodących europejskich festiwali sztuk performatywnych, promujących poszukiwania nowych języków scenicznych w obszarach teatru, choreografii, performansu i muzyki.

Każdego roku w Zurychu prezentowane są innowacyjne i najciekawsze formalnie przedstawienia. Tym razem, poza „Fantazją" w reżyserii Anny Karasińskiej, w programie ZTS znalazły się przedstawienia takich artystów, jak: Jan Lauwers i Needcompany, Phia Ménard, Lia Rodrigues, Boris Charmatz, czy William Kentridge. W Zurychu praca Karasińskiej po raz kolejny zostanie pokazana obok przedstawień Stefana Kaegiego/Rimini Protokoll, które pokazywane były na Kunstenfestivaldesarts w Brukseli i Festival TransAmériques w Montrealu, czy Anne Teresy De Keersmaeker & Rosas, również prezentującej spektakle na Kunstenfestivaldesarts.

Niewiele ponad miesiąc później „Fantazja" w reżyserii Anny Karasińskiej otworzy festiwal Prague Crossroads (30 września). W programie praskiego przeglądu prezentującego innowacyjne przedstawienia korespondujące z aktualną sytuacją społeczną, znalazły się spektakle twórczyń takich jak: Christiane Jatahy, Susanne Kennedy, Flora Détraz, Gisèle Vienne, KateMcIntosh i Rima Najdi, czy znana polskiej publiczności belgijska artystka Lotte van den Berg, z której pracami "Fantazja" również prezentowana była podczas Kunstenfestivaldesarts w Brukseli.

Niecałe dwa tygodnie później (9-10 października) „Fantazja" w reżyserii Anny Karasińskiej pokazana zostanie w Miluzie w ramach przeglądu Focus Pologne, organizowanego przez centrum La Filature jako wydarzenie partnerskie festiwalu CultureScapes. Poza przedstawieniem z TR Warszawa pokazane zostaną także spektakle: „Wyjeżdżamy" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego z Nowego Teatru w Warszawie oraz „Margarete" w reżyserii Janka Turkowskiego ze szczecińskiego Teatru KANA.

Za granicą TR Warszawa zaprezentuje także dorobek artystyczny Grzegorza Jarzyny. W Târgu Mureș od 29 sierpnia do 1 września odbywać się będzie pierwsza edycja festiwalu A Name, w ramach którego pokazywane są dzieła najważniejszych europejskich twórców teatralnych. Tegoroczny przegląd poświęcony będzie twórczości Grzegorza Jarzyny. W programie wydarzenia znalazły się rejestracje przedstawień: „Bzik tropikalny" i „2007: Macbeth", filmowa wersja „Między nami dobrze jest" oraz „G.E.N VR" – pierwsze nagranie przedstawienia w technologii cinematic VR. W Târgu Mureș odbędą się także warsztaty „W poszukiwaniu prawdy ciała" dla aktorów tamtejszego Teatru Narodowego, prowadzone przez Grzegorza Jarzynę oraz Ivana Estegneeva, rozmowa z Grzegorzem Jarzyną prowadzona przez Theodora-Cristiana Popescu oraz wykład Romana Pawłowskiego o TR Warszawa.

Dwa tygodnie później, 15 września, po świetnie przyjętych pokazach "Innych ludzi" na Open'er Festival, najnowszy spektakl Grzegorza Jarzyny – adaptacja książki Doroty Masłowskiej zaprezentowany zostanie po raz pierwszy za granicą, na zakończenie 27. Międzynarodowego Festiwalu Divadlo w Pilźnie. W programie festiwalu znalazły się także inne polskie przedstawienia: „Zapiski z wygnania" w reżyserii Magdy Umer z Teatru Polonia, „Hymn do miłości" w reżyserii Marty Górnickiej z Teatru Polskiego w Poznaniu. Spektakl Grzegorza Jarzyny pokazywany będzie obok „Hard to be a God" w reżyserii Kornéla Mundruczó, dobrze znanego publiczności TR Warszawa jako reżysera „Nietoperza" i „Cząstek kobiety".

Programy kolejnych festiwali z udziałem zespołu TR Warszawa zostaną ogłoszone już wkrótce.

Kaja Stępkowska
Materiał Teatru
27 sierpnia 2019
Teatry
TR Warszawa
Portrety
Grzegorz Jarzyna

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...