Zagubienie w fałdach wyobraźni

"Ony" - reż. Alina Moś-Kerger - Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Międzynarodowy Dzień Teatru Teatr Osterwy w świętować będzie prapremierą sztuki Marty Guśniowskiej "Ony" w reżyserii Aliny Moś-Kerger.

"Ony" to historia młodego chłopca uwikłanego w skomplikowaną sytuację rodzinną, zagubionego w fałdach własnej wyobraźni. Tytułowy Ony, w towarzystwie poznanej po drodze Księżniczki, przemierza świat w poszukiwaniu swojego ojca. Na drodze chłopca staje ponad 50 bohaterów: prawdziwych i wymyślonych, ludzi, zwierząt i przedmiotów.

Porywający, błyskotliwy tekst Marty Guśniowskiej zachwyca plastyczną fabułą, dowcipem, filozoficznymi rozważankami na tematy wszelakie.

"Ony" to coś więcej, niż sztuka dla dzieci - twierdzi Alina Moś-Kerger, reżyserka gorzowskiej inscenizacji. - To opowieść dla młodych ludzi u progu dorosłości, wymagająca od nich wysiłku intelektualnego i umiejętności rozszyfrowywania zaskakujących gierek słownych. Dlatego koncepcja naszego spektaklu również będzie temu podyktowana: zrobimy przedstawienie, które widzowie różnych pokoleń będą mogli odczytywać na różnych płaszczyznach.

Marta Guśniowska otrzymała za sztukę "Ony" nagrodę w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży w 2013 roku. Gorzowska inscenizacja to prapremiera światowa tego tekstu.

(-)
Materiał Teatru
22 marca 2014

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia