Zajrzeć w zakamarki

Dzień Otwarty - Opera Krakowska

13 grudnia mijają dwa lata, odkąd Opera Krakowska działa w nowym budynku. Z tej okazji na sobotę, 11 grudnia, zaplanowano dzień otwarty Opery

Pełen licznych atrakcji, jak zwiedzanie zakamarków teatru (w tym magazynów i pracowni), pokazy urządzeń technologii sceny, a także spotkania z artystami oraz udział w lekcjach tańca i śpiewu.

W ubiegłym roku w dniu otwartym Opery Krakowskiej przez teatr przewinęło się ponad 3 tys. osób. W tym roku organizatorzy spodziewają się podobnego zainteresowania; bezpłatne wejściówki można już odbierać w kasie Opery.

Zwiedzanie teatru z przewodnikiem będzie się rozpoczynało pokazem urządzeń scenicznych. W ciągu kilkunastu minut, przy muzyce z operowych dzieł, publiczność obejrzy szybkie zmiany dekoracji do różnych przedstawień, zobaczy, jak działają m.in. wózki sceniczne, sztankiety, zapadnie, a także jakie można osiągać efekty świetlne i multimedialne.

Trasa zwiedzania będzie wiodła m.in. przez garderoby, pracownie krawieckie, magazyny, gdzie trafiają kostiumy, gdy spektakl zejdzie z afisza (obecnie jest ich ponad 26 tys.). Zwiedzający będą mogli obejrzeć także podziemne magazyny dekoracji, w których przechowywane są scenografie do przedstawień będących w repertuarze, a także zobaczyć, jak przygotowuje się zmianę całych scen i jak działają windy wywożące dekoracje na poziom sceny.

Sporą atrakcją dnia otwartego będą spotkania z artystami, związanymi z premierą "Eugeniusza Oniegina" Piotra Czajkowskiego, która będzie miała miejsce dzień wcześniej, 10 grudnia; z Mariuszem Znanieckim, reżyserem (godz. 11), z odtwórcą tytułowej roli Mariuszem Kwietniem (godz. 12) i z Łukaszem Borowiczem, dyrygentem (godz. 13).

Interesująco zapowiadają się lekcje otwarte. Jak można się nauczyć śpiewać pokażą: Bartosz Urbanowicz (godz. 10.30), Karin Wiktor-Kałucka (11.30), Stanisław Kufluk (14.00), Agnieszka Cząstka (15.00), Michał Kutnik (16.00), którzy będą pracować pod kierunkiem prof. Dariusza Grabowskiego. Będzie można też zobaczyć otwartą lekcję Baletu Opery Krakowskiej, którą poprowadzi Victor Korpusenko (godz. 10 i 14) oraz Studia Baletowego, działającego przy Operze (15.30 i 16.30).

Imprezom towarzyszyć będzie wystawa "Z archiwum plakatu Opery Krakowskiej" oraz konkursy dla odważnych - z licznymi niespodziankami.

AMS
Dziennik Polski
6 grudnia 2010

Książka tygodnia

Trailer tygodnia