Zakazana miłość z destrukcją w tle

"Wichrowe wzgórza"- reż. Kuba Kowalski - Teatr Studio w Warszawie

Dokładnie 16 listopada pojawi się okazja do obejrzenia na polskiej scenie "Wichrowych Wzgórz" wg Emily Brontë. Premiera o godzinie 19.00

Moja miłość do Heathcliffa przypomina raczej wieczne skały w głębi ziemi - niewiele dają widzialnego piękna, choć są niezastąpione.(Wichrowe wzgórza Emily Brontë)

Klasyka XIX-wiecznej angielskiej literatury stawała się wielokrotnie materiałem niezapomnianych kreacji filmowych. Historia zakazanej miłości cygańskiego przybłędy i córki ziemianina z Yorkshire zostanie wystawiona po raz pierwszy na polskiej scenie w Teatrze Studio. Autorami adaptacji są reżyser Kuba Kowalski oraz dramatopisarka Julia Holewińska - laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej z 2010 r. za sztukę Ciała obce.

Hollywood zobaczyło w Wichrowych Wzgórzach materiał na wielki melodramat, opowieść o tragicznej miłości w efektownej scenerii ponurych wrzosowisk. Adaptując powieść na potrzeby filmu uproszczano jej wymowę, uładzano bohaterów, wreszcie amputowano jej kluczową drugą część - banalizując w ten sposób arcydzieło Emily Brontë. (...)

Próbujemy z Julią Holewińską spojrzeć na Wichrowe Wzgórza jak na swoistą encyklopedię miłości. Brontë zawarła w swojej powieści niezliczoną ilość wzorców miłosnych relacji, od tych bratersko-siostrzanych, poprzez miłość rodzicielską i synowską, koncentrując się wreszcie na związkach kochanków. Dokonując wiwisekcji uczuć stawia swoją główną bohaterkę Katarzynę przed fundamentalnym wyborem między tym, co racjonalne, kontrolowane, gwarantujące rozwój, ale i stawiające wzajemne ograniczenia, a tym, co irracjonalne, niebezpieczne, twórcze, ale i autodestrukcyjne. Relacja Katarzyny i Heathcliffa, najistotniejsza zarówno w powieści, jak i naszej adaptacji, to utopijna wizja miłosnego związku funkcjonującego poza jakimkolwiek kontekstem kulturowym: uczucie łączące przybrane rodzeństwo wymyka się klasyfikacji, istnieje poza językiem czy konwenansem, jest gwałtowne, nie uznaje kompromisów, jest wreszcie niebezpieczne i destrukcyjne
Kuba Kowalski

SPEKTAKL DLA WIDZÓW DOROSŁYCH
Premiera 16 listopada 2012 r.| Malarnia [mała scena]

(-)
Materiał Teatru
13 listopada 2012

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...