„Zaklęte rewiry" w Teatrze Szekspirowskim

"Zaklęte rewiry" - reż. Adam Sajnuk - Teatr Konsekwentny

W maju Gdański Teatr Szekspirowski ponownie będzie gościł Teatr WARSawy, który wspólnie ze Studiem Teatralnym Koło stworzył spektakl na podstawie tekstu Henryka Worcella. Czeka nas wciągające widowisko na pograniczu teatru i performansu, w którym widzowie są zarówno obserwatorami, jak i uczestnikami. Spektakl poprzedzi pokaz filmu „Zaklęte rewiry" z 1975 roku w reżyserii Janusza Majewskiego.

Wieloznaczny tekst Henryka Worcella „Zaklęte rewiry" w realizacji Teatru WARSawy przedstawiony zostanie w nowoczesnej formie, na pograniczu teatru i performance'u. Widzowie zostają zaproszeni do stolików restauracji hotelu Pacyfik, gdzie staną się obserwatorami i uczestnikami wyścigu szczurów.

Wszystko zaczyna się, gdy do pracy zostaje przyjęty „nowy" – Romek Boryczko (Mateusz Banasiuk, nagrodzony za tę rolę Feliksem Warszawskim w 2012 roku). Od zwykłego zmywacza pnie się w hierarchii i zaczyna uczestniczyć w bezpardonowej rywalizacji kelnerów o wpływy w poszczególnych rewirach restauracji. Mimo to na scenie panuje przedwojenna baśniowa, sielska atmosfera, a widzowie wciągani są w centrum akcji. Nie można być pewnym, czy osoba siedząca obok to zwykły widz, czy może podstawiony aktor.

- Widzowie w „Zaklętych rewirach" stają się nie tylko obserwatorami, czy wręcz podglądaczami, nie tylko sędziami, ale też inspiratorami konfliktu. Zmuszam w ten sposób odbiorców do refleksji i oceny, daleko wykraczającej poza ramy zwykłego odbierania treści i emocji w teatrze. – mówi Adam Sajnuk, reżyser spektaklu.

Uwaga:
Spektakl poprzedzi pokaz filmu pt.: „Zaklęte rewiry" z 1975 roku w reż. Janusza Majewskiego, wg scenariusza Pavla Hajný'ego, z Markiem Kondratem i Romanem Wilhelmim w rolach głównych.

Magdalena Hajdysz
Gdański Teatr Szekspirowski
11 kwietnia 2017
Portrety
Adam Sajnuk

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...