Zakochani w pułapce stereotypów

"Gruba świnia" - reż: Krzysztof Rekowski - Teatr Powszechny w Warszawie

W Teatrze Powszechnym trwa gruntowny remont, który ma się zakończyć w marcu przyszłego roku. Mimo to zespół rozpoczyna nowy sezon i zaprasza na spektakle na różnych warszawskich scenach.

Na początek w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, czyli dawnym kinie Grunwald, zobaczyć można "Grubą świnię". To pełna humoru, ale także krytycznych obserwacji opowieść o młodych ludziach niepotrafiących się przeciwstawić presji otoczenia i bezkrytycznie ulegających stereotypom. 

W sztuce LeBute\'a przystojny menedżer Tom (Rafał Królikowski) nieoczekiwanie zakochuje się w pulchnej i pełnej wdzięku Helen (Milena Lisiecka). Ale na drodze do szczęścia stają znajomi Toma. Jego była dziewczyna, długonoga i smukła Jeanne (Anna Moskal), oraz kolega z pracy (Mariusz Jakus) przekonują mężczyznę, że powinien poszukać atrakcyjniejszej partnerki. I nic ich nie obchodzi charakter Helen ani jej poczucie humoru. Bo według nich wizytówką człowieka jest wygląd. 

W Klubie DGW Teatr Powszechny grać będzie w kolejnych tygodniach także inne kameralne spektakle: "Febe, wróć", "Językami mówić będą", "Kieszonkowy atlas kobiet" oraz "Lorettę". Widowiska wymagające większej przestrzeni pokaże gościnnie w Teatrze Na Woli, w Syrenie, Ateneum, Studiu oraz Dramatycznym (szczegóły na stronie: www.powszechny.art.pl). 

Dyrektor Jan Buchwald myśli już o premierach, które wiosną zobaczymy na trzech zmodernizowanych i odnowionych scenach Powszechnego. Wśród nich ma być "Zły" według powieści Leopolda Tyrmanda oraz "CasaBlanca generation" Michała Siegoczyńskiego.

Gruba świnia, komediodramat Neila LaBute\'a, reż. Krzysztof Rekowski, wyk. Milena Lisiecka, Rafał Królikowski, Mariusz Jakus, Anna Moskal, Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141, bilety: 40 zł, rezerwacje: tel. 022 818 25 16, sobota (19.09), godz. 19.

Julia Rzemek
Rzeczpospolita
19 września 2009

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...