Zakończenie jubileuszowego roku Verdiego

Opera Krakowska w Krakowie

Na zakończenie roku Giuseppe Verdiego w 200. rocznicę jego urodzin nasz teatr przygotował kilka wydarzeń poświęconych wielkiemu kompozytorowi. Zapraszamy na spektakl specjalny Artemis Danza (30 XI) pt. „Traviata tańcem malowana”. Zespół Moniki Casadei, znanej choreografki i tancerki wystąpi 30 listopada w Operze Krakowskiej.

Ciało tancerza staje się narzędziem służącym do tłumaczenia, uwydatniania i transformowania poruszającej mocy oper i muzyki Giuseppe Verdiego. Poprzez żywe i energiczne gesty, które są cechą charakterystyczną języka Moniki Casadei, ciało tancerza absorbuje pasję, ból i dramatyzm zakończenia historii Violetty i Alfreda.(...) Taniec i opera łączą się tworząc ciąg obrazów, które nie mają dydaktycznej spójności, a mimo to są ściśle powiązane z tragedią Violetty.

(Notatki z rozmowy z Moniką Casadei na temat „Corpo a Corpo Traviata" przeprowadzonej przez Francescę Pedroni).

Spektaklowi będzie towarzyszyć wystawa pt. „Szkice i kostiumy Teatru Dell'Opera di Roma do dzieł Verdiego" (29 XI-15 XII). Ukazuje ona reprezentatywną część kolekcji dzieł artystów takich jak Luchino Visconti, Franco Zeffirelli, Perluigi Pizzi, Danilo Donati, Nicola Benois, którzy przedstawili otoczenie, krajobraz, miejsca i postaci, opisane przez muzykę Verdiego. Wystawę dopełni projekcja filmu z najsłynniejszymi ariami z repertuaru Verdiego, co jednocześnie stanowić będzie hołdu należny Mistrzowi, składany w dwusetną rocznicę urodzin.

Teatr Operowy w Rzymie na przestrzeni swojej ponad stuletniej działalności może poszczycić się współpracą artystyczną ze scenografami i twórcami kostiumów światowej sławy. Ich dzieła stanowią ogromne dziedzictwo ikonograficzne o wielkim znaczeniu artystyczno-dokumentalnym. Archiwum Historyczne, przechowujące tę cenną kolekcję, starając się o jej upowszechnienie i popularyzację, dokonało wyboru szkiców kostiumów stworzonych do arcydzieł Verdiego, prezentowanych na scenie Teatru Operowego w Rzymie w ubiegłym stuleciu.

Na zakończenie roku Verdiego Opera Krakowska zaprezentuje także dwa spektakle „Traviaty" w reżyserii Krzysztofa Nazara – 29 XI i 1 XII.

(-)
Materiał Opery
28 listopada 2013

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia