Zakończenie karnawału

"Baron cygański" - reż. Henryk Konwiński - Opera Śląska w Bytomiu

27 i 28 lutego oraz 4 marca szykuje się prawdziwa, karnawałowa uczta dla miłośników operetki! W te dni zaprezentujemy wyśmienite spektakle - operetki króla walca Johanna Straussa - których popularność trwa po dziś dzień i bezustannie zachwycają widzów niezwykłą dozą humoru i wyjątkowej muzyki: Zemstę nietoperza i Barona Cygańskiego. Z kolei w ostatnią sobotę karnawału – 1 marca - na naszej scenie będzie można zobaczyć równie przebojową i z pewnością jedną z najpopularniejszych na świecie oper – arcydzieło G. Bizeta Carmen.

27. 02. 2014 r. /czwartek/ g. 18.00
Zemsta nietoperza
operetka w 3 aktach

Spośród 16. operetek napisanych przez „króla walca", „Zemsta nietoperza" zalicza się do najbardziej znanych i chyba tylko „Baron cygański" zyskał równie trwały sukces. Akcja utworu rozgrywa się pod koniec XIX wieku w miejscowości kuracyjnej pod Wiedniem. Bankier Eisenstein za namową swojego przyjaciela - dra Falke wybiera się na bal do księcia Orłowskiego. Nadarza się doskonały pretekst (pobyt w więzieniu za obrazę urzędnika państwowego...), aby nie zabierać ze sobą żony Rozalindy. Eisenstein nie wie jednak, iż owo zaproszenie, to uknuta intryga. Kiedy, jak i gdzie, a przede wszystkim za co mści się nietoperz – dowiadujemy się z libretta tej operetki. Przedstawienie urzeka barwnością scen, komizmem postaci i zaskakujących sytuacji, dowcipem dialogów i niewyczerpanym „szampańskim humorem". Muzyka przepojona jest rytmem tanecznym, a i sama uwertura wprowadza już atmosferę zabawy. Chociaż od powstania utworu minęło przeszło 130 lat, nie stracił on nic ze swego niepowtarzalnego uroku. Bal u księcia Gigi obfituje w wiele nieoczekiwanych qui pro quo oraz pięknych tańców, w tym często bisowanej polki. Bo przecież – jak mawia jeden z bohaterów tej operetki – „taniec to nic trudnego, wystarczy tak szybko przebierać nogami, aby partnerka nie zdążyła cię nadepnąć...". Rewia operetkowych przebojów, rewelacyjna uwertura, słynna aria Adeli, czardasz Rozalindy, znane duety, tercety i kwartety, błyskotliwy urok postaci oraz mnóstwo zabawnych dialogów w mistrzowskim tłumaczeniu Juliana Tuwima sprawią, że wieczór ten na długo pozostanie w pamięci, a melodie straussowskie będą same się nucić zaraz po zakończonym przedstawieniu.

Ceny biletów: 35 zł – 55 zł/

 28. 02. 2014 r. /piątek/ g. 18.00; 04. 03. 2014 r. /wtorek/ g. 18.00
Baron Cygański
operetka w 3 aktach

Operetka Johanna Straussa jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych dzieł kompozytora, w którym cygański żywioł przeplata się z wiedeńską elegancją, a wielkie sceny zbiorowe – z nastrojowymi ariami i duetami. To klasyczna operetka w pięknych kostiumach, barwnej scenografii ziemi węgierskiej i Wiednia, urzekająca muzyką, popisami wokalnymi i wspaniałymi scenami baletowymi. To arcydzieło gatunku o wyjątkowym uroku i porywającej sceniczności.
Sandor Barinkay pragnie odzyskać rodowe posiadłości. Nie jest to jednak łatwe.. Ojciec Barinkaya zmarł przed ćwierćwieczem na zesłaniu, a choć kraj został wyzwolony z tureckiej niewoli, majątek trafił w różne ręce. Są co prawda świadkowie pamiętający tamte czasy – chociażby stara Cyganka Czipra, która chętnie świadczyć będzie na rzecz młodego Sandora. Jednak przedsiębiorczy hodowca świń – Kalman Żupan – nie bardzo jest zadowolony z przywrócenia majątku prawemu właścicielowi. Za to chętnie wydałby za Sandora swoją córkę Arsenę. Ta jednak zakochana jest z wzajemnością w Ottokarze – synu swojej bony Mirabelli. Jest w tej operetce też i skarb, który ponoć ojciec Sandora zdobył na Turkach a następnie gdzieś ukrył.. Pojawia się też piękna cyganka Saffi, której wdziękom Sandor oprzeć się nie może; przystaje więc do Cyganów i przyjmuje tytuł barona cygańskiego... Tak zaczyna się akcja operetki, prowadząca – po wielu perypetiach i zawiłościach – do szczęśliwego finału.
Obsada

Ceny biletów: 40 zł – 60 zł

01. 03. 2014 r. /sobota/ g. 18.00
Carmen
opera w 4 aktach

„Carmen" to najdoskonalsza i najpopularniejsza opera Georgesa Bizeta; choć podczas paryskiej premiery w roku 1875 została przyjęta z rezerwą, wkrótce potem triumfowała na scenach całego świata. „Carmen" to jedno z przełomowych dzieł w historii opery, nieprzerwanie obecne w repertuarze wszystkich teatrów operowych, a popisowe arie głównych bohaterów – Carmen i Don Joségo, weszły do kanonu wielkich osiągnięć wykonawczych. Dramatyczna historia miłości baskijskiego żołnierza Don Joségo do pięknej robotnicy z fabryki cygar – cyganki Carmen, należy do najbardziej znanych oper werystycznych.
Tytułowa Carmen kipi energią. Jest postacią złożoną i barwną, głodną życia. Nieobliczalną i dziką. Namiętną i niezależną. Dlatego od ponad 130. lat nieustannie pociąga, zadziwia i fascynuje wielbicieli opery. Niezwykłej urody muzyka, zapadające w pamięć melodie (słynna uwertura, „Habanera", aria Torreadora...) i sugestywne hiszpańskie rytmy, to ogromny atut przedstawienia.

Ceny biletów: 40 zł – 60 zł

Informacje i rezerwacje miejsc: Kasa biletowa Opery Śląskiej – tel. 32/39 66 815; 39 66 877; Dział Imprez i Reklamy Opery Śląskiej – tel. 32/39 66 808; 281 84 39; bilety on-line: www.opera-slaska.pl; opera@opera-slaska.pl

Grażyna Konieczna
Materiał Opery
24 lutego 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...