Zakończenie sezonu

w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku

22 czerwca o godz.19.00, Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na Uroczysty Koncert z okazji Zakończenia Sezonu Artystycznego 2011/2012.

Koncert odbędzie się w scenerii nowego Amfiteatru. W piątkowy wieczór, najwyższy poziom wykonawczy zagwarantuje Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej wykonując dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta, Jeana Françaix’a oraz Antonina Dvořáka.

Uroczysty koncert rozpocznie się wykonaniem Symfonii koncertującej Es-dur KV 297b na cztery instrumenty dęte i orkiestrę Wolfganga Amadeusza Mozarta z roku 1778. Do wykonania partii solowych zaproszono artystów Orkiestry:  Luca Neccia (obój), Grzegorz Puchalski (klarnet), Magdalena Kania (fagot), Tomasz Czekała (waltornia). Symfonia koncertująca jest połączeniem starej praktyki concerto grosso (w typie koncertów Corellego, czy mozartowskiego Concertone C-dur na dwoje skrzypiec i orkiestrę KV 190 z roku 1773) z nowoczesnym typem koncertu instrumentalnego. Obok nawiązania do przeszłości wybiega także w przyszłość – w kierunku wiedeńskiego koncertu fortepianowego z pełną obsadą instrumentów dętych. Wirtuozowskie partie instrumentów koncertujących cechuje typowo mozartowska śpiewność, gdyż wirtuozeria podporządkowana jest stronie wyrazowej utworu. Symfonia koncertująca została zestawiona – jak na klasycystyczne dzieło przystało – z trzech skontrastowanych ogniw: Allegro, Adagio i Andantino con variazioni.

Program I części koncertu dopełni Quadruple concerto na flet, obój, klarnet, fagot i orkiestrę francuskiego kompozytora Jeana Françaix’a z roku 1935. Solistami wykonania będą również artyści Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej: Magdalena Jakubowska-Puchalska (flet),  Luca Neccia (obój), Grzegorz Puchalski (klarnet), Magdalena Kania (fagot).

Na zakończenie koncertu zabrzmią arcyciekawe Tańce słowiańskie z op. 46 (nr 1,2,3,7,8) oraz z op. 72 (nr 1,2,7) czołowego czeskiego kompozytora Antonina
Dvořáka. Dwa cykle, pierwszy op. 46 z roku 1878 i drugi op. 72 z roku 1886, napisane pierwotnie na fortepian na cztery ręce, następnie zinstrumentowane na orkiestrę, przyniosły kompozytorowi tak wielki rozgłos, że dzięki nim nazwisko Dvořáka znają nawet ci, którzy nie interesują się muzyką. Inspirowane wcześniejszymi Tańcami węgierskimi Johannesa Brahmsa, oddanego Dvořákowi protektora i przyjaciela, Tańce słowiańskie urzekły od razu swoją świeżością brzmienia, bogactwem pięknych melodii i rytmów oraz słowiańskim liryzmem, wdziękiem i bezpośredniością.

Całość poprowadzi utalentowana dyrygentka młodego pokolenia - Patrycja Pieczara, znana białostockiej publiczności z udziału w V Międzynarodowym Konkursie Młodych Dyrygentów w Białymstoku (2011). Artystkę reprezentuje brytyjska Harrison Parrott Ltd. - jedna z najważniejszych agencji impresaryjnych (http://www.harrisonparrott.com/artists).

Ceny wejściówek:
25 zł (normalna), 18 zł (ulgowa), 10 zł (szkolna, studencka)

(-)
Wrota Podlasia
20 czerwca 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...