Zakrapiane noce w Instytucie

„Instytut" Jakuba Żulczyka w reż. Jędrzeja Wieleckiego w Teatrze Kochanowskiego w Opolu!

Teatr im. Jana Kochanowskiego zaprasza na premierę spektaklu „Instytut", która odbędzie się 7 stycznia 2022 roku na Scenie Bunkier. Przedstawienie zostało zrealizowane w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich, a za jego reżyserię odpowiada debiutant – Jędrzej Wielecki.

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich umożliwia aktorkom i aktorom z zespołu sprawdzenie swoich sił w innych rolach związanych z tworzeniem sztuk teatralnych. Miejscem realizacji przedstawień, których pomysłodawczyniami i pomysłodawcami są aktorki i aktorzy jest Scena Bunkier.

Pomysł na najnowszy spektakl zgłosiła Magdalena Maścianica, za jego reżyserię odpowiada Jędrzej Wielecki, a dramaturgię - Natalia Matuszek. Prapremiera spektaklu „Instytut" miała miejsce 22 października 2021 roku.

„Instytut" opowiada historię piątki młodych ludzi, którzy poznali się w barze i choć pochodzą z różnych środowisk, zamieszkali razem. Mają zawieszone życiorysy, żyją w międzyczasie – od jednej zakrapianej nocy do drugiej. Teraz jednak muszą wydostać się z Instytutu, własnych czterech kątów, jedynej spokojnej przystani w niepewnych czasach. Atmosfera gęstnieje, psują się układy nerwowe, wewnątrz grupy rośnie napięcie. Na domiar złego, zaczyna dawać znać o sobie przeszłość.

To pierwsza inscenizacja szeroko komentowanej powieści współczesnego polskiego pisarza. To również pierwsza samodzielna współpraca tak licznej grupy aktorów z zespołu teatru, a także reżyserski debiut Jędrzeja Wieleckiego.

W spektaklu występują: Karolina Kuklińska, Magdalena Maścianica, Monika Stanek, Radomir Rospondek oraz Kacper Sasin.

Katarzyna Zych
Materiał Teatru
5 stycznia 2022

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia