Zamach na polkowickiej scenie

16. Festiwal Oblicza Teatru - Polkowickie Dni Teatru

XVI Oblicza Teatru przybrały w tym roku dynamiczne tempo. Półmetek już dawno za nami. Było poważnie, śmiesznie i nostalgicznie. A już 26 marca kolejny spektakl - „Zabijanie Gomułki” w wykonaniu Teatru Modrzejewskiej z Legnicy.

Po raz kolejny, po wielu latach przerwy, w ramach polkowickiego festiwalu teatralnego będzie można podziwiać popisy aktorów z Legnicy. Sztuka „Zabijanie Gomułki" powstała na podstawie powieści Jerzego Pilcha „Tysiąc spokojnych miast". Wyreżyserował ją dyrektor legnickiej sceny – Jacek Głomb.

Przezabawna, pełna absurdów opowieść o zamachu na I sekretarza PZPR, zaplanowanym w 1963 roku przez Józefa Trąbę. Zapijaczony filozof postanowił przed śmiercią zrobić coś pożytecznego dla ludzkości i zabić "jednego z wielkich tyranów". Szczegóły zbrodni omawiane są podczas suto zakrapianych nasiadówek modlitewnych lokalnej wspólnoty ewangelickiej. Narzędziem zbrodni ma być chińska kusza, gdyż spiskowcy nie mają wprawy w posługiwaniu się bronią palną, a poza tym ani sztylet, ani duszenie nie wchodzą w grę ze względu na wielką odrazę, jaką żywią do ofiary.

Świetna pilchowska fraza niejednokrotnie doprowadza widzów do wybuchów śmiechu, a klimatyczna scenografia i subtelna muzyka gwarantują udany wieczór. Na uwagę zasługują jednak, przede wszystkim, mistrzowskie kreacje aktorskie. Zbigniew Waleryś w roli Józefa Trąby to majstersztyk. Rewelacyjnie wypadli również: Mateusz Krzyk w roli Jerzyka, Paweł Palcat jako komendant czy Ewa Galusińska, która wcieliła się w postać Anielicy.

Czy zapijaczony filozof może wpłynąć na poprawę losu społeczeństwa? Odpowiedź na to pytanie poznamy już 26 marca o godz. 20.00. Spektakl tradycyjnie prezentowany będzie w Auli w Polkowicach. Szczegółowe informacje na temat festiwalu „Oblicza Teatru" na stronie www.dniteatr.pl oraz ww.pca.pl

(-)
Materiał Organizatora
26 marca 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...