Zanurz się w mieście

4. edycja Festiwalu Teatralna Karuzela

W najbliższy piątek 30 maja, z okazji Dnia Dziecka, w Teatrze Pinokio rozpoczyna się 4. Festiwal Teatralna Karuzela.

To przegląd najciekawszej twórczości dla dzieci i młodzieży, podczas którego można zobaczyć spektakle z całej Polski o wysokim poziomie artystycznym, podejmujące tematy trudne i ważne. Obok pokazów konkursowych Teatr Pinokio prezentuje program miejski, czyli liczne warsztaty, wystawy, koncerty, debaty i plenerowe akcje artystyczne. Hasłem tegorocznego Festiwalu jest Miasto.

Festiwal Teatralna Karuzela to wydarzenie przygotowane z myślą o całych rodzinach, na którym osoby w każdym wieku mogą znaleźć odpowiednie dla siebie propozycje artystyczne. Do nurtu konkursowego Teatr Pinokio zaprosił w tym roku neTTheatre z Lublina, Teatr Polski z Wrocławia, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Teatr Baj w Warszawie, Białostocki Teatr Lalek, Teatr Figur Kraków i Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk z Poznania. Prezentacje oceniać będzie jury w składzie: Joanna Targoń - krytyczka teatralna, Justyna Sobczyk - pedagożka teatru, Tomasz Rodowicz - reżyser, aktor, lider Teatru Chorea oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 160 w Łodzi. Na szczególną uwagę w nurcie konkursowym zasługuje instalacja choreograficzna "Baby Space" z Poznania, ponieważ po raz pierwszy na Karuzeli pojawi się spektakl przeznaczony dla dzieci w wieku od 3 miesiąca życia.

Obok spektakli konkursowych publiczność festiwalowa będzie mogła zobaczyć projekty w ramach Sceny Muzycznej "Drewniane Ucho": "Urok Tuwima" z Teatru Pinokio w Łodzi (30 maja, godz. 18.00 - inauguracja Karuzeli), "Lulabajki" Wielkiego Chóru Młodej Chorei z Natalią Przybysz oraz "Audiopyłki" z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Przy okazji Karuzeli 1 czerwca o godz. 18.00 w Pinokiu zostanie otwarta Scena Ruchu, którą zainauguruje spektakl "Wszystko się rusza" Pracowni Fizycznej. 6 czerwca odbędzie się premiera projektu edukacyjnego "Trzy po trzy" przygotowanego we współpracy Teatru Guliwer w Warszawie, Teatru Baj Pomorski w Toruniu i Teatru Pinokio w Łodzi, który będzie polegał na prezentacji etiud solistów lalkarzy oraz przeprowadzeniu warsztatów tematycznych. W ramach konfrontacji studenckich zostanie pokazany spektakl "Opowieści z ulicy Brokatowej" z Wrocławia oraz "Pancerni" z Białegostoku (7 czerwca, godz. 19.00 - zakończenie Festiwalu).

Równolegle do prezentacji spektakli na Teatralnej Karuzeli będzie toczył się bezpłatny program miejski. 30 maja o godz. 19.00 otworzy go wystawa "Twarze Polesia", będąca efektem warsztatów fotograficznych, które z łódzkimi dziećmi przeprowadzili Dorota Górecka i Paweł Augustyniak. 31 maja i 1 czerwca od godz. 11.00 do 16.00 Teatr Pinokio zaprasza na swoje podwórko wszystkich miłośników Łódzkich Zakładów Przemysłu Twórczego, którzy na Kiermaszu Twórców Miejskich chcą obejrzeć i kupić oryginalne ręcznie robione przedmioty W tym samym czasie na placu zabaw naprzeciwko Teatru odbędzie się Olimpiada Gier Podwórkowych, którą przygotują członkowie Klubu Spotów Miejskich "Skarpa". 31 czerwca o godz. 12.00 na tym samym placu Teatr Pinokio zaprezentuje spektakl "Wjeżdżamy w bramy", który został stworzony na podstawie historii mieszkańców Łodzi. Program miejski to również warsztaty z improwizacji muzycznej z duetem SzaZa zakończone koncertem Teatru Pinokio pt. "Bramogranie" (2 czerwca, godz. 18.00), poznawanie techniki sitodruku, zajęcia z teatru ruchu. 4 czerwca o godz. 18.00 w Teatrze Pinokio zostanie zaprezentowany spektakl "Lepiej tam nie idź" w reżyserii Michała Borczucha. Na scenie dziecięcy aktorzy z Domu Dziecka w Szamocinie, artyści związani z teatrem "Stacja Szamocin" oraz aktorzy Teatru Starego w Krakowie, rozegrają symboliczną walkę dobra ze złem, prezentując świat dorosłych oczami dzieci. Przedstawienie nawiązuje do konwencji RPG (ang. Role-playing game), a luźną inspiracją do niego było opowiadanie Howarda Philipsa Lovecrafta "Zew Cthulhu". Program miejski zamkną działania przy ul. Legionów, czyli Dwudniowy plac zabaw (6, 7 czerwca, godz. 16.00-18.00) oraz debata "Akcja czy rewitalizacja", w której wezmą udział działacze społeczni ze Starego Polesia (6 czerwca, godz. 18.00). Podczas Dwudniowego placu zabaw studenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi wraz z uczestnikami warsztatów i akcji artystycznych będą ożywiać działkę przy Legionów 39. Zajmą się tworzeniem ławek i koszy na śmieci z recyklingowych materiałów czy projektowaniem placu zabaw, na którym nie zabraknie karuzeli i przestrzennych gier planszowych. W animowaniu terenu przy Legionów pomogą artystom właścicielki pobliskiej kawiarni Kogle-Mogle. Dzięki nim łodzianie będą mogli zobaczyć wystawę kolaży przygotowanych przez dzieci z Polesia oraz wziąć udział w warsztatach robienia baniek mydlanych (7 czerwca, godz. 16.00).

Teatr Pinokio w Łodzi zaprasza do zanurzenia się w tym mieście, wsłuchania się w jego dźwięki. Zastanowienia się nad jego tożsamością. Poczucia jego energii. Zaznaczenia w nim swojej obecność poprzez uczestnictwo w kulturze i działania artystyczne.

(-)
Materiał Festiwalu
28 maja 2014

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...