Zapomniane miasta

Interdyscyplinarny projekt Teatru Biuro Podróży

Charakter i siłę miast tworzą ludzie. Miasto to społeczna tkanka, która dotykana przez historię bywa tragicznie doświadczana. Problematyka ta podejmowana jest w interdyscyplinarnym projekcie Zapomniane Miasta Teatru Biuro Podróży, który w dniach 4-8.10.2017 będzie można zobaczyć w Poznaniu.

Miasto to społeczna tkanka. Jego charakter i siłę tworzą ludzie - mieszkańcy. Wielu z nich - bohaterów naszej historii, to ludzie przegrani, wykluczeni, często już nieżyjący. Obecna sytuacja polityczna na świecie pokazuje jak wrażliwym bytem jest miasto, jak łatwo je zniszczyć, zniewolić, pozostawić własnemu losowi. Na przykładzie trzech miast chcemy opisać losy mieszkańców, którzy starli się z wielką historią.

"Burj el Barajneh - miasto na chwilę". Burj el Barajneh to miasto - obóz uchodźców - założony w 1949 w Bejrucie, do którego skierowani zostali Palestyńczycy wyrzuceni ze swoich domów przez rząd izraelski. Po przekroczeniu granicy libańskiej, Palestyńczycy zamieszkali w przejściowych obozach - namiotach - postawionych przez ONZ na podbejruckich polach i bez dokumentów, bez pieniędzy, bez obywatelstwa Libanu czy Izraela zostali pozostawieni samym sobie. W ciągu kilkudziesięciu lat, na miejscu "przejściowych obozów" stanęły betonowe domki zbudowane przez Palestyńczyków własnymi rękami. Teren obozu Burj el Barajneh się nie powiększył - na 1 kilometrze kwadratowym mieszka obecnie 20 tysięcy ludzi. Teatr Biuro Podróży grał w Burj el Barajneh swój spektakl w 2008 roku.

"Silence - cisza w Troi". Metaforyczna opowieść o "oblężonym mieście". Spektakl jest inspirowany upadkiem miasta Aleppo, opowiada o uniwersalnym losie człowieka skazanego na wygnanie. Pokazuje ludzi, którzy znaleźli się w zawierusze wojennej i którym pozostały już tylko marzenia o ucieczce.
"Dokument przeniesiony zostaje w sferę teatru; opowieść staje się fikcją. A mimo to, dzieje się naprawdę. I jest pomnikiem dla milionów ludzi, którym nie udało się stać się <<problemem uchodźców>> w Europie." /Westdeutsche Allgemeine Zeitung./

"Halabdża - zapach słodkich jabłek". Halabdża to miasto we wschodniej części irackiego Kurdystanu, tuż pod granicą irańską. W 1988 roku stało się areną ludobójstwa, której skala i efekt był nieporównywalny z żadnym tego typu wydarzeniem po 2 wojnie światowej. W ramach programu al-Anfal - eksterminacji Kurdów, rząd Saddama Husajna, zrzucił na miasto bomby z bronią chemiczną - żeby wzmocnić efekt - do środka chemicznego dodano zapach jabłek. W wyniku ataku zginęło ponad 5 tysięcy osób, a kilka tysięcy zostało okaleczonych na całe życie. Halabdża, prężny rolniczy ośrodek ówczesnego Iraku, został skażony na lata, zdegradował się, załamał tragedią. Dziś, mimo tego, że nadal jest to miasto duchów, miejsce nieustannych wspomnień i rozpaczy, powoli próbuje dźwignąć się, podnieść z ruiny. Wola życia w tym mieście przetrwała. Teatr Biuro Podróży grał w Halabdży, w 2012 roku.

Teatr Biuro Podróży istnieje od 1988 roku. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak. W ciągu niemal trzydziestu lat poszukiwań artystycznych teatr wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny. Teatr przygotował liczne widowiska plenerowych oraz spektakle salowe, a także tworzył rozmaite projekty artystyczne i edukacyjne w Polsce i na świecie. Spektakle teatru zaprezentowane zostały na sześciu kontynentach. Teatr Biuro Podróży był uczestnikiem największych światowych festiwali teatralnych oraz laureatem prestiżowych nagród.

Zapomniane miasta - interdyscyplinarny projekt Teatru Biuro Podróży

4-8 października 2017, Poznań
Wstęp wolny

Szczegółowy program:

4-8 października, g. 18-21 - "Burj el Barajneh - miasto na chwilę", projekcja fotografii na ścianie Galerii Arsenał, Stary Rynek
7 października, g. 19.00 - "Silence - cisza w Troi", plenerowy spektakl Teatru Biuro Podróży, Dziedziniec Różany C.K. Zamek
8 października, g. 18.00 - "Halabdża - zapach słodkich jabłek", akcja performatywna Rezan Saleh (Irak-Kurdystan), Aula Uniwersytetu Artystycznego, Al. Marcinkowskiego 29

(-)
Materiał Teatru
3 października 2017
Portrety
Paweł Szkotak

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia