Zaproszenie do audycji

Wspomnienie o Lechu Raczaku w radiowej Trójce pod Księżycem

W piątek 24 stycznia, na kilkanaście godzin przed ostatnim pożegnaniem na poznańskim cmentarzu zmarłego nagle 17 stycznia Lecha Raczaka, w radiowej Trójce pod Księżycem Barbary Marcinik od godz. 0.05 do 2.00, wybitnego artystę teatru będą wspominali jego przyjaciele i współpracownicy. M.in. z legnickiego Teatru Modrzejewskiej.

Zaproszenie do audycji, której wysłuchać będzie w nocy z czwartku na piątek, przyjęli: Marcin Kęszycki i Tadeusz Janiszewski, z którymi Lech Raczak współtworzył poznański Teatr Ósmego Dnia oraz Michał Merczyński wieloletni dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Malta", którego Raczak był dyrektorem artystycznym (1993-2012). Z nagrania odtworzone zostanie wspomnienie Jana A. P. Kaczmarka, wybitnego kompozytora, laureata Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel", ale w przeszłości także twórcy kameralnej Orkiestry Ósmego Dnia.

Podczas łączenia z radiowym studiem w Gorzowie Wielkopolskim o wieloletniej współpracy i przyjaźni z Lechem Raczakiem, który na legnickiej scenie w latach 2003-2017 wyreżyserował osiem spektakli i stale towarzyszył działalności artystycznej tego teatru (m.in. prezentując plenerowe widowiska przy okazji obu edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Miasto" w Legnicy w latach 2007 oraz 2009, a także wystawiając na Scenie Gadzickiego swoje spektakle zrealizowane przez poznańską Fundację Orbis Tertius) opowiedzą dyrektor Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb oraz scenografka legnickiego teatru Małgorzata Bulanda.

Jak poinformowała autorka i prowadząca Trójkę po Księżycem Barbara Marcinik wspomnienia związane z postacią i artystyczną aktywnością Lecha Raczaka będą kontynuowane w niedzielnej (26 stycznia) trójkowej audycji Magazyn Bardzo Kulturalny po godz. 21.00. Wówczas do wspomnień dołączą: dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku Romuald Wicza-Pokojski oraz twórca poznańskiego teatru Biuro Podróży Paweł Szkotak.

Grzegorz Żurawiński
Materiały Polskiego Radia
22 stycznia 2020
Teatry
Polskie Radio
Portrety
Lech Raczak

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...