Zaproszenie do świata Schaeffera

7. Era Schaeffera 2015

Już po raz siódmy Festiwal Era Schaeffera organizowany przez Fundację Przyjaciół Sztuk Aurea Porta wzbogaci ofertę wydarzeń kulturalnych jesiennej Warszawy.

29 października 2015 roku o godz. 20.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie będzie miało miejsce multimedialne widowisko inspirowane dorobkiem genialnego polskiego kompozytora, dramaturga, teoretyka muzyki, filozofa i grafika: Era Schaeffera– energetyczny, multimedialnyshow z elementami performance'u, nawiązującego do wielowątkowej i bogatej twórczości Bogusława Schaeffera.

W interaktywnej i audiowizualnej przestrzeni teatralnej, pulsującej dramaturgicznym oraz muzycznym rytmem i tańcem, dzieła Mistrza ukazane będą w rozmaitych, zaskakujących kontekstach, pozwalających otworzyć Schaefferowski świat twórczej wyobraźni na współczesność –nowych wykonawców, nową rzeczywistość oraz miasto i jego mieszkańców.

Założeniem Ery Schaeffera jest swobodna, nieskrępowana niczym – szczególnie ramami sztuki, medium, sceny czy tematu– ekspresja artystycznych idei i wymiana myśli.

Festiwal ma jednak na celu przede wszystkim promocję twórczości samego Mistrza – profesora Bogusława Schaeffera– i przybliżenie jego genialnej postaci, docenianej wciąż bardziej poza granicami kraju, szerszemu gronu rodzimych, szczególnie młodych odbiorców.

Bogusław Schaeffer, urodzony w 1929 kompozytor –pisarz, grafik, teoretyk muzyki, krytyk, autor ponad 17 książek, 650 prac graficznych, 550 kompozycji muzycznych, 44 dramatów, w tym głośnego „Scenariusza dla trzech aktorów" – to z pewnością jeden z najoryginalniejszych twórców w dziejach kultury. Fenomen Schaeffera tkwi w dużej mierze w wielowymiarowości podejmowanych przez niego interdyscyplinarnych i niekonwencjonalnych działań artystycznych, oraz w niezwykłej inwencji twórczej.

Festiwal organizowany przez Fundację Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA jest wyrazem szczególnego hołdu dla sztuki Bogusława Schaeffera.

Oddajemy w ręce artystów i naukowców dorobek artystyczny Bogusława Schaeffera, zgadzając się na jego twórczą reinterpretację i włączenie w nowy kontekst. Wierzymy, że tylko tak traktowana sztuka zachowa swój żywy charakter i stanie się dynamiczną przestrzenią akcji i reakcji społeczno-kulturowej. Tak również sztukę rozumie i traktuje Bogusław Schaeffer, który niejednokrotnie był przecież inicjatorem artystycznych eksperymentów i spotkań, na nowo definiujących muzykę, teatr czy taniec.
Marek Frąckowiak aktor, Prezes Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta

Gościem specjalnym VII edycji FESTIWALU ERA SCHAEFFERA będzie– Tomasz Stańko.

Trzon wydarzenia stanowią aktorzy: Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Lidia Bogaczówna, Agnieszka Wielgosz, Sean Palmer, Agnieszka Grzybowska oraz tancerz Witold Jurewicz.

Towarzyszą im muzycy i tancerze: L.U.C. Łukasz Rostkowski, Wojciech Konrad, Patryk Zakrocki, Urszula Dudziak, Jorgos Skolias, Atonis Skolias czy Assai Samba.

Multimedialne widowisko Era Schaeffera, przygotowane przez Macieja Sobocińskiego, reżysera telewizyjnego i teatralnego, otworzy w tym roku całąserię wydarzeń festiwalowych.

W listopadzie będą miały miejsce muzyczne spotkania happeningowe prowadzone przez pianistę, kompozytora, dyrygenta, założyciela Orkiestry Kameralnej Ad Hoc Ensemble – Marcina Łopackiego z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Zuzannę Głowacką z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Poprowadzą oni ponadto warsztaty muzyki intuicyjnej inspirowane graficzną partyturą Schaeffera "Przerywnik polemiczny ".

Era Schaeffera to gala improwizacji, spotkania twórców muzyki, teatru, plastyki i tańca, wpisane w zastosowaną w widowisku technikę collage'u. To festiwal wyobraźni stymulowanej dźwiękiem, obrazem, ruchem, ale przede wszystkim hołd dla sztuki. Poprzez twórczą wymianę energii, najśmielsze kombinacje i połączenia, chcemy odczytywać i odkrywać dzieła Schaeffera na wielu różnych płaszczyznach.
Maciej Sobociński, reżyser Ery Schaeffera

OBSADA VII EDYCJI FESTIWALU ERA SCHAEFFERA

MUZYCY:

Urszula Dudziak, Loussakoumounou Dieudonné, Wojtek Kondrat,
L.U.C. Łukasz Rostkowski, Jorgos Skolias, Antonis Skolias,
Tomasz Stańko, Temina Cadi Sulumuna, Patryk Zakrocki
Chór eksperymentalny Gre Badanie

AKTORZY:

Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Sean Palmer,
Lidia Bogaczówna, Agnieszka Grzybowska, Agnieszka Wielgosz

TANCERZE:

Witold Jurewicz, Assai Samba
Marlena Bełdzikowska, Izabela Chlewińska, Aneta Jankowska,
Aleksandra Łaba, Urszula Parol, Hanna Wiadrowska

SCENARIUSZ I REŻYSERIA:
Maciej Sobociński

REALIZACJA I PRODUKCJA:
Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA

Agata Zarzycka
Materiał organizatora
17 października 2015

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia