Zaproszenie na dyskusję

,,Sztuczna inteligencja: śmierć artysty?" - z cyklu Napięcia kulturowe - Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza w dniu 29/06/2023 o godzinie 18.30 na dyskusję ,,Sztuczna inetligencja: śmierć artysty?''

Praca Mateusza Siedleckiego Razem na zawsze

We wszystkich dziedzinach życia obserwujemy masowe rozprzestrzenianie się sztucznej inteligencji; Microsoft i Google to największe firmy zajmujące się sztuczną inteligencją na świecie, a 77 procent firm na całym świecie korzysta obecnie ze sztucznej inteligencji lub ją bada. Na przykład w branży reklamowej i modowej, aby sprostać wymogom polityki różnorodności, integracji i równości, coraz częściej rezygnuje się z ludzkich modelek i modeli na rzecz modeli cyfrowych stworzonych przy pomocy AI.

Nowa technologia, roboty, androidy, cyborgi, trans-ludzie – wszystko to obecne jest w ludzkiej wyobraźni nie tylko w fantastyce naukowej, ale w całej kulturze i społeczeństwie, symbolizując ludzką pomysłowość, ale także stanowiąc zagrożenie dla ludzkiego ducha i kondycji.
Na nasze zaproszenie dwoje cenionych prelegentów – brytyjska futurolożka i pisarka Tracey Follows oraz polski fotograf Mateusz Siedlecki, wykorzystujący AI do tworzenia fantastycznych portretów ludzkich – postara się odpowiedzieć na niektóre z wielu wybrzmiewających coraz głośniej pytań dotyczących wpływu sztucznej inteligencji na sztukę i społeczeństwo.

W spotkaniu wezmą udział:

Tracey Follows - dobrze znana futurolożka, wymieniona na liście „Forbesa" 50 najlepszych futurolożek na świecie i regularnie zapraszana przez media, od „Financial Timesa" po BBC, do komentowania zagadnień dotyczących przyszłości technologii, społeczeństwa i cyfrowej tożsamości. Jest autorką książki The Future of You: Can Your Identity Survive 21st-Century Technology [Przyszłość ciebie. Czy twoja tożsamość przetrwa technologię XXI wieku] (2021) i prowadzi podcast The Future of You, uznany przez Apple za „najlepszy nowy program na temat technologii". Wykłada też gościnnie na wydziale Cyfrowych Przyszłości i Tożsamości na Uniwersytecie Staffordshire.

Mateusz Siedlecki - fotograf mieszkający w centralnej Polsce. Ukończył grafikę artystyczną na Uniwersytecie Łódzkim. Fotografią i grafiką zajmuje się od ponad dwunastu lat. Jego głównym zajęciem zawodowym jest fotografia ślubna, dziedzina, w której zdobył uznanie i międzynarodowe nagrody (Lookslikefilm, PROWED Awards, MYWED Awards). Od roku tworzy grafiki, plakaty i obrazy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Gospodarzami spotkania będą: Agnieszka Kołek – artystka i kuratorka – oraz Manick Govinda – autor, wykładowca i kurator.

Manick Govinda - niezależny pisarz , mentor artystów, wykładowca, kurator i konsultant artystyczny. Publikował m.in. w „The Critic", „Index on Censorship", „Arts Professional", „Open Democracy" i „Spiked". Wraz z Agnieszką Kołek jest współkuratorem cyklu publicznych dyskusji i rozmów Napięcia kulturowe w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Określa siebie jako eklektyka otwartego na różne idee i myśli, również na nierozwiązane sprzeczności. W 2019 roku za swe krytyczne komentarze i dowcipy na temat gender oraz głośną krytykę Unii Europejskiej został poddany ostracyzmowi przez wiele brytyjskich instytucji artystycznych.

Agnieszka Kołek - artystka, kuratorka i współzałożycielka londyńskiego Passion for Freedom Art Festival. Wspierając artystów, którym uniemożliwia się wystawianie ich prac, obnaża milczenie wielu i podważa dobre samopoczucie lokatorów „bezpiecznych przestrzeni". Przeżyła atak terrorystyczny w Kopenhadze w 2015 roku. Po zamachu kontynuowała spotkanie na temat sztuki i bluźnierstwa, mówiąc: „Oni nie tylko chcą nas zabić. Chcą też, żebyśmy przestali rozmawiać i właśnie dlatego powinniśmy kontynuować".

Debata odbędzie się 29 czerwca 2023 od godziny 18:30 do 20.00 w Pracowni za księgarnią Tarabuk w Zamku Ujazdowskim. Wstęp jest wolny.

Więcej informacji o spotkaniu znajduje się na stronie www.u-jazdowski.pl
Więcej informacji o cyklu dyskusji oraz zapisy wcześniejszych debat można znaleźć na stronie www.u-jazdowski.pl

Kontakt dla mediów
Dagmara Siemińska
Centrum Sztuki Współczesnej
Zamek Ujazdowski
+48 519 389 979
d.sieminska@u-jazdowski.pl
Agnieszka Kołek
Centrum Sztuki Współczesnej
Zamek Ujazdowski
+48 451 170 626
a.kolek@u-jazdowski.pl

 

Dagmara Siemińska
Centrum Sztuki Współczesnej
26 czerwca 2023

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia

Dziwny przypadek psa n...
Agata Biziuk-Brajczewska
Teatr Groteska z dumą przedstawia swo...