Zaproszenie na pokaz spektaklu "Chudy żołnierz"

"Chudy Żołnierz" - reż. Jakub Kowalik - fort na Kopcu Kościuszki

16 lipca o godzinie 20:30 odbędzie się pokaz naszego spektaklu "Chudy Żołnierz" w forcie na Kopcu Kościuszki. Pragniemy zaprosić Państwa na przedstawienie, chętnie też opowiemy o procesie pracy nad nim, a także o naszym teatrze.


Hanoch Levin "Chudy żołnierz"

Sussin, tytułowy Chudy żołnierz wraca po 5 latach z wojny. W domu zastaje swoje alter ego, Grubego żołnierza, który przywłaszczył sobie jego żonę, dziecko, tożsamość. Nierozpoznany przez bliskich i sąsiadów Chudy żołnierz zamieszkuje na podwórzu śledząc przez okno życie swojego sobowtóra z "tłustych lat", dyskutując i kłócąc się z nim. Wkrótce pojawia się kolejna, trzecia wersja głównego bohatera - Pełzający żołnierz - ranny i konający, on także uważa siebie za Sussina...

Trzy warianty osobowości głównego bohatera - Chudy, Gruby i Pełzający żołnierz podejmują próbę zrozumienia własnej tożsamości, która się rozpada, zadają pytanie co stanowi jej istotę, na czym polega niepowtarzalność człowieka.

Świat w którym dzieję się akcja, to świat niedostatku i zagrożenia, panuje głód, o jedzenie trzeba walczyć, a ludzkie relacje zostały zaburzone przez wszechobecną wojnę, która nigdy się nie kończy.

"Chudy Żołnierz", który swobodnie nawiązuje do antycznej komedii Plauta "Amfitrion", to jeden z ostatnich dramatów Levina, jak dotąd był wystawiany poza Izraelem raz, we Francji w 2013 roku przez Théâtre Simone Signoret oraz po raz pierwszy w Polsce na deskach teatru Scena Supernova.

Jakub Kowalik
Materiał nadesłany
11 lipca 2020

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia