Zarząd województwa zaakceptował rekomendacje

Robert Talarczyk i Dariusz Miłkowski nowymi dyrektorami teatrów

Teatr Śląski ma już nowego szefa! Krystynę Szaraniec w roli dyrektora najważniejszej sceny w województwie śląskim zastąpi Robert Talarczyk, były szef Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, katowiczanin. Na stanowisku szefa Teatru Rozrywki w Chorzowie nie ma zmian. Zostaje Dariusz Miłkowski.

We wtorek 16 lipca zarząd województwa śląskiego zaakceptował wybór komisji konkursowej, która zarekomendowała Roberta Talarczyka na nowego dyrektora Teatru Śląskiego w Katowicach.

- Zarząd województwa śląskiego podjął dzisiaj uchwałę o wszczęciu procedury powołania pana Roberta Talarczyka na stanowisko dyrektora Teatru Śląskiego w Katowicach - informuje Dziennik Zachodni Przemysław Smyczek, dyrektor wydziału kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Najpierw strony muszą podpisać umowę dotyczącą warunków współpracy (taki wymóg jest konieczny według ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej).

To tzw. kontrakt dyrektorski.

Umowa taka powinna być podpisana do 31 sierpnia, bo 1 września dyrektor musi objąć stanowisko.

***

Rozmowa z nowym dyrektorem Teatru Śląskiego w Katowicach:

DZ: Pytanie pierwsze, może trochę naiwne... Po co to panu było? Dlaczego chciał pan zostać dyrektorem Teatru Śląskiego w Katowicach?

Robert Talarczyk: Może dlatego,że to najważniejszy teatr 4,5-milionowego województwa w stolicy 2,5-milionowej aglomeracji. Z bogatą historią i z ogromnymi możliwościami.

DZ: Jaki ma pan pomysł na Teatr Śląski?

Robert Talarczyk: Mam nadzieję, że na miarę liczb przytoczonych wcześniej. A poważnie: regionalizm z jednej strony i europejskość z drugiej. Debiutanci, eksperyment i ryzyko oraz klasyka ale czytana dzisiaj, współcześnie. Dialog z widzem poprzez ciekawe propozycje, ale również spotkania, debaty i próba zgrupowania środowisk artystycznych wokół Teatru Śląskiego. Osiem lat dyrekcji w Teatrze Polskim w Bielsku było fantastycznym poligonem. Pewnie będę czerpał z tych doświadczeń. Ale mam zamiar również wypracować własną, indywidualną drogę i nie powielać wzorców wypracowanych wcześniej.

***

Taką samą decyzję podjął zarząd woj. śląskiego w stosunku do Dariusza Miłkowskiego, który został powołany na stanowisko dyrektora Teatru Rozrywki w Chorzowie. Dariusz Miłkowski piastuje to stanowisko od 1984 r.

We wtorek 16 lipca odbędzie się przesłuchanie konkursowe na stanowisko dyrektora Biblioteki Śląskiej. Do konkursu zgłosił się tylko jeden kandydat, dotychczasowy szef placówki, prof. Jan Malicki.

Za to w środę 17 lipca komisja konkursu na stanowisko dyrektora Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu otworzy koperty, w których są zgłoszenia kandydatów na to stanowisko. Gremium to wybierze kandydatów, którzy przejdą do II etapu. Ich przesłuchania odbędą się w czwartek 18 lipca.

 

Katarzyna Pachelska
Polska Dziennik Zachodn
16 lipca 2013

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia