Zarządzanie lękiem

"Łowca" - reż. Wojciech Urbański - Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie

Najnowszy spektakl "Łowca" w stołecznym teatrze Ateneum jest utrzymaną w klimacie Orwellowskim opowieścią o bezradności wobec państwa sprawującego nad obywatelami absolutną kontrolę. Autorka dramatu Dawn King przedstawia w nim totalitarną i represyjną władzę, która zdecydowanie i z butami wchodzi w życie prywatne, niszcząc więzi społeczne i rodzinne.

Przestrzegałbym jednak zwolenników obecnej opozycji przed zbyt prostymi kalkami w interpretacji tego przedstawienia. Sztuka powstała dobrych kilka lat temu, do tego została napisana nie w Polsce, tylko w Wielkiej Brytanii. Temat przedstawienia jest zdecydowanie uniwersalny.

Pewnego dnia do domu Samuela i Judyty Covey (znakomite kreacje Tomasza Schuchardta i Emilii Komarnickiej-Klynstry) puka Wilhelm Bloor (świetny Adrian Zaręba), urzędnik państwowy i łowca, który ma na miejscu sprawdzić sytuację w gospodarstwie Coveyów. Wkrótce dochodzi on do wniosku, że wszystkim niedostatkom w gospodarstwie winne są lisy. Przy okazji dochodzenia na światło dzienne wychodzą opinie i sprawy, które pogrążają w oczach urzędnika oboje farmerów. Dziewiętnastoletni Bloor, wychowywany i przygotowywany od piątego roku życia przez państwo do roli łowcy, nie radzi sobie z tą funkcją.

Dramat Dawn King ukazuje mechanizm zarządzania lękiem obywateli i przestrzega przed jego destrukcyjnym wpływem. Stawia też pytanie o to, jak daleko można się posunąć, by sprawować nad ludźmi władzę absolutną, wykorzystując ich emocje, sytuację życiową czy popełnione błędy.

"Łowca" ("Foxfinder") jest debiutancką sztuką Dawn King, za którą autorka otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Obecnie trwają prace nad jej ekranizacją. Reżyser spektaklu Wojciech Urbański studiował aktorstwo w warszawskiej Akademii Teatralnej oraz reżyserię w Państwowej Akademii Sztuki Teatralnej w Sankt Petersburgu, którą ukończył w 2011 r. W Rosji uczył się u jednego z najwybitniejszych tamtejszych pedagogów - Wieniamina Michaiłowicza Filsztyńskiego, którego stał się współpracownikiem.

Jacek Szpakowski
Gazeta Polska Codziennie
28 maja 2019

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...