Zasadzono dąb dla uczczenia 80. urodzin Pendereckiego

na krakowskich Plantach w rejonie Filharmonii Krakowskiej

Dąb burgundzki o nazwie "Pender" zasadzono w sobotę na krakowskich Plantach w rejonie Filharmonii Krakowskiej dla uczczenia 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego. W sadzeniu wziął udział sam kompozytor.

Ceremonia poprzedziła uroczystą inaugurację 69. sezonu w Filharmonii Krakowskiej w udziałem

kompozytora, podczas której orkiestra i chór pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego wykonają "Polskie

Requiem".

- Pender, dąb burgundzki, w 80. rocznicę Krzysztofa Pendereckiego 2013, Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie - napisano na tabliczce koło dębu.

Po wsadzeniu drzewa Krzysztof Penderecki złożył autograf na stylu łopaty, która zostanie przeznaczona na aukcję charytatywną Towarzystwa Ogrodniczego w Krakowie.

- To pierwsze drzewo zasadzone przeze mnie w Krakowie, ale w tym roku zasadziłem już kilka drzew w różnych częściach świata - powiedział PAP kompozytor. - Jeżeli już nic po mnie nie zostanie, to chociaż to drzewo na Plantach - zażartował.

Zasadzony na Plantach dąb burgundzki, specjalnie dobrany do warunków miejskich, liczy już 14 lat i przyjechał ze Starego Sącza. - Uznaliśmy, że ta odmiana dębu będzie najlepsza w warunkach miejskich - wyjaśnił prezes Towarzystwa Ogrodniczego w Krakowie Andrzej Nowak.

(-)
(PAP)
30 września 2013

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...