Zaskórniaki czyli akademia młodego przedsiębiorcy

"Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela" - reż. Daniel Arbaczewski - Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

Najnowsza premiera wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora to adaptacja książki topowego pisarza dziecięcego Grzegorza Kasdepke o tym samym tytule, co spektakl czyli „ Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela." , z fachowymi komentarzami Ryszarda Petru.

Twórcy wałbrzyskiego spektaklu przenieśli akcję bajki do tajemniczego laboratorium szalonego profesora, w którym wraz z zabawnymi pomocnikami, biorą „pod lupę", a raczej pod mikroskop różne dziwne stwory, rodem z ekonomii.

Dowcipne, inteligentne skojarzenia i opisy potworów, wywołują salwy śmiechu, zarówno tych młodszych, jak i dorosłych widzów. Świetne, wizualne rozwiązania, bardzo dobrze obrazują sens trudnych dla dzieci, ekonomicznych pojęć, np. płaca minimalna jest ledwo dostrzegalna, procenty przypominają zlepione, pączkujące komórki, które ciągle rosną i rosną, fiskus lubi być podlewany, a faktura , jak się ją wystawia, choćby na zapleczu.

Na uwagę zasługuje lekka, wpadająca w ucho muzyka, piosenki to gotowe przeboje dziecięce, aż żal, że wałbrzyski Teatr Lalki i Aktora nie wyda ich w jakiejś kompilacji lub zrobi raz na jakiś czas koncertu z samymi hitami ze spektakli. Kostiumy bohaterów kojarzyły mi się trochę z postaciami z naszego dzieciństwa Pi i Sigmą, przybyszami z Matplanety. Spektakl łączy właśnie wartości edukacyjne czyli w zabawny sposób przekazuje skomplikowane nazwy z dziedziny finansów, przemyca realne, abstrakcyjne dla nich tematy z sentymentalnym klimatem retro bajek, w których nie były najistotniejsze efekty specjalne.

Świetnym pomysłem było nakręcenie w ramach promocji spektaklu krótkich filmików, w których dzieci opowiadały własne interpretacje tych właśnie pojęć. I tak niektórym marża kojarzyła się z marszem, a debet z betonem. Dobra, dziecięca literatura się zawsze obroni, a jeszcze kiedy jest oprawiona świetnymi songami i brawurową grą aktorską, to creme de la creme, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

I tym charakteryzuje się wałbrzyski Teatr Lalki i Aktora, który wyrobił już sobie ogólnopolską markę.

Justyna Nawrocka
Dziennik Teatralny Wałbrzych
15 marca 2019

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia