Zaskórniaki czyli akademia młodego przedsiębiorcy

"Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela" - reż. Daniel Arbaczewski - Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

Najnowsza premiera wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora to adaptacja książki topowego pisarza dziecięcego Grzegorza Kasdepke o tym samym tytule, co spektakl czyli „ Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela." , z fachowymi komentarzami Ryszarda Petru.

Twórcy wałbrzyskiego spektaklu przenieśli akcję bajki do tajemniczego laboratorium szalonego profesora, w którym wraz z zabawnymi pomocnikami, biorą „pod lupę", a raczej pod mikroskop różne dziwne stwory, rodem z ekonomii.

Dowcipne, inteligentne skojarzenia i opisy potworów, wywołują salwy śmiechu, zarówno tych młodszych, jak i dorosłych widzów. Świetne, wizualne rozwiązania, bardzo dobrze obrazują sens trudnych dla dzieci, ekonomicznych pojęć, np. płaca minimalna jest ledwo dostrzegalna, procenty przypominają zlepione, pączkujące komórki, które ciągle rosną i rosną, fiskus lubi być podlewany, a faktura , jak się ją wystawia, choćby na zapleczu.

Na uwagę zasługuje lekka, wpadająca w ucho muzyka, piosenki to gotowe przeboje dziecięce, aż żal, że wałbrzyski Teatr Lalki i Aktora nie wyda ich w jakiejś kompilacji lub zrobi raz na jakiś czas koncertu z samymi hitami ze spektakli. Kostiumy bohaterów kojarzyły mi się trochę z postaciami z naszego dzieciństwa Pi i Sigmą, przybyszami z Matplanety. Spektakl łączy właśnie wartości edukacyjne czyli w zabawny sposób przekazuje skomplikowane nazwy z dziedziny finansów, przemyca realne, abstrakcyjne dla nich tematy z sentymentalnym klimatem retro bajek, w których nie były najistotniejsze efekty specjalne.

Świetnym pomysłem było nakręcenie w ramach promocji spektaklu krótkich filmików, w których dzieci opowiadały własne interpretacje tych właśnie pojęć. I tak niektórym marża kojarzyła się z marszem, a debet z betonem. Dobra, dziecięca literatura się zawsze obroni, a jeszcze kiedy jest oprawiona świetnymi songami i brawurową grą aktorską, to creme de la creme, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

I tym charakteryzuje się wałbrzyski Teatr Lalki i Aktora, który wyrobił już sobie ogólnopolską markę.

Justyna Nawrocka
Dziennik Teatralny Wałbrzych
15 marca 2019

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...