Zasypie wszystko, zawieje

„Ballada o Wołyniu" - reż. Tomasz A. Żak - Teatr Nie Teraz

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Opera Śląska oraz Polskie Radio Katowice zapraszają na spektakl Teatru Nie Teraz „Ballada o Wołyniu" - 5 lipca 2018 r., o godz. 18.00, w Sali Koncertowej im. Adama Didura w Operze Śląskiej w Bytomiu.

„Ballada o Wołyniu" to pierwszy w Polsce spektakl sceniczny, który opowiada o ludobójstwie na polskiej ludności Kresów Wschodnich w latach II wojny św., dokonanym przez nacjonalistów ukraińskich. Ten niezwykle trudny temat, przez cale dziesięciolecia przemilczany, a obecnie niestety nadal zakłamywany, obchodzi jednak setki tysięcy Polaków: wciąż żyjących świadków tamtych wydarzeń, ich rodziny i ludzi zainteresowanych prawdą historyczną.

Scenariusz spektaklu korzysta z wątków legendarnej książki wielkiego polskiego pisarza Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje" (za zgodą autora). Wykorzystywane są także oryginalne świadectwa osób, które przeżyły Zagładę Polaków na Kresach oraz stare pieśni, w tym starą melodię ukraińską ze współczesnymi słowami Bogny Lewtak-Baczyńskiej.

Reżyseria, scenariusz i scenografia: Tomasz A. Żak.
Występują: Aleksandra Pisz, Agnieszka Rodzik, Ewa Tomasik Głos 1, Tomasz Lewandowski Głos 2.
Narrator: Jerzy Pal.
Technika: Ryszard Zaprzałka.
Prapremiera: Muzeum Niepodległości w Warszawie, 23 i 24 maja 2011 r.
Premiera: Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, 28 i 29 czerwca 2011 r.
Specjalne podziękowania dla: ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, Ewy Siemaszko, Romualda Niedzielki i Wiesława Tokarczuka.

Wstęp wolny! Liczba miejsc ograniczona!
Rezerwacje pod nr tel. 32 207 01 00 (sekretariat Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach)

Maciej Poloczek
Materiał Opery
5 lipca 2018

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia