Zaszczytna funkcja

Jan Klata dyrektorem Narodowego Starego Teatru w Krakowie

W środę, w Warszawie, odbyła się uroczystość, podczas której minister kultury Bogdan Zdrojewski powołał Jana Klatę na stanowisko dyrektora Starego Teatru. Klata będzie je piastował do stycznia 2013r.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski zwrócił uwagę, że spotyka się z licznymi pozytywnymi opiniami dotyczącymi objęcia funkcji szefa krakowskiej sceny przez Klatę.

- Warto zauważyć, że opinie te wyrażane są przez reprezentantów rozmaitych środowisk, którzy mają różne oczekiwania wobec teatru i prezentują różne estetyki. To jest dobra prognoza na przyszłość - powiedział PAP minister. - Jestem przekonany, że przed Starym Teatrem jest naprawdę bardzo dobry okres działalności - dodał Zdrojewski.

Artysta będzie pełnił funkcję dyrektora krakowskiego teatru do końca sezonu 2017/18. Jak mówił - program dla Starego Teatru, który stworzył wspólnie z Sebastianem Majewskim z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, ma połączyć w sobie najlepsze elementy przeszłości krakowskiej sceny, ale także akceptować i uwzględniać przyszłość.

- Stary Teatr posiada historię, której nie wolno lekceważyć, ale też nie wolno się w niej w żaden sposób zakopać. Potencjał, który tkwi w zespole może zostać twórczo wykorzystany, bez popadania w radykalne skrajności - powiedział Klata.

- Podzieliliśmy nasz program artystyczny na sezony tematyczne: sezon-Swinarski, sezon-Wajda, sezon-Kantor, sezon-Lupa. To nie będzie muzealna rekonstrukcja tropów z przeszłości, ale twórcza inspiracja tym, co było najlepsze w tradycji tych artystów. Będziemy starali się stworzyć coś nowego, inspirowanego dokonaniami twórców, którzy niejednokrotnie w radykalny sposób zajmowali się tematem polskości, tematem tradycji czy zbiorowości - opowiadał PAP reżyser.

Do ogłoszonego przez ministerstwo kultury pod koniec maja postępowania konkursowego, oprócz Klaty, zaproszeni zostali: dyrektor krakowskiej Łaźni Nowej i dyrektor festiwalu Boska Komedia Bartosz Szydłowski, reżyser Michał Zadara, dyrektor artystyczny Teatru Śląskiego w Katowicach Tadeusz Bradecki i dyrektor TR Warszawa Grzegorz Jarzyna. Jarzyna nie uczestniczył jednak w postępowaniu. W czerwcu Klatę zarekomendował na stanowisko dyrektora krakowskiej sceny zespół opiniujący, który rozmawiał ze wszystkimi kandydatami i oceniał ich koncepcję zarządzania Starym Teatrem.

Jan Klata urodził się w 1973 r. w Warszawie. W 1986 r. przysłał na konkurs dramaturgiczny Teatru Współczesnego we Wrocławiu sztukę "Słoń zielony", która została opublikowana przez miesięcznik "Dialog" i wystawiona przez Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem.

Studiował na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i na Wydziale Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, gdzie pracował z Krystianem Lupą, Jerzym Grzegorzewskim i Jerzym Jarockim. Po studiach był m.in. copywriterem i dziennikarzem muzycznym. Pierwszą samodzielną realizacją teatralną Klaty był "Rewizor" Gogola w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu (2003). Później w Teatrze Polskim we Wrocławiu wystawił własną sztukę "Uśmiech grejpruta".

W Starym Teatrze zrealizował: "Trzy stygmaty Palmera Eldritcha" Dicka (2006 r.) "Oresteję" Ajschylosa (2007 r.), "Trylogię" według Sienkiewicza (2009 r.), a w 2010 r. "Wesele hrabiego Orgaza" Jaworskiego.

(-)
PAP
12 lipca 2012

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia