Zatopiona w (nie)spełnionych marzeniach

"Shirley Valentine" - reż. Robert Czechowski - Scena Poczekalnia w Łodzi

Nie ma w życiu nic pewniejszego niż fakt, że każdy z nas o czymś marzy. Niestety bardzo często nasze marzenia pryskają, niczym mydlana bańka w zderzeniu z nieuniknioną prozą życia i codziennymi obowiązkami. Ale czy nie warto czasem zaryzykować? Postawić wszystkiego na jedną kartę i zawalczyć o urzeczywistnienie niezrealizowanych pragnień?

Odpowiedzi na te pytania oraz pewnego rodzaju inspiracji doszukać się można w spektaklu „Shirley Valentine" w reżyserii Roberta Czechowskiego. Monodram autorstwa angielskiego dramaturga, Willy'ego Russella w wykonaniu Izabeli Noszczyk zaprezentowany został w ramach cyklu „Czwartki z teatrem", organizowanych przez Klub MCK Wilkowyje w Tychach. Warto dodać, iż tekst Russella na gruncie polskim pojawił się w 1990 roku w warszawskim Teatrze Powszechnym. Reżyserem spektaklu, w którym główną rolę zagrała Krystyna Janda, był Maciej Wojtyszko. Od tego momentu „Shirley Valentine" stale obecna jest na polskich scenach i stanowi niezwykle interesujący materiał, będący sprawdzianem aktorskich umiejętności. Do tej pory w rolę tę wcieliło się osiem aktorek: wspominana Krystyna Janda, Małgorzata Stachowiak, Małgorzata Skoczylas, Małgorzata Chojnacka, Małgorzata Gadecka (dwukrotnie), Mariola Łabno-Flaumenhaft, Agnieszka Schimscheiner i Izabela Noszczyk.

Na scenie tylko stół, krzesła i ona –  42-latka, której życie przecieka przez palce, a problemy oscylują wyłącznie wokół męża, syna i córki. Shirley poznajemy w kuchennej przestrzeni, z kieliszkiem czerwonego wina w ręku, kiedy nabiera ochoty do zwierzeń. Jej wyznania skierowane są do ściany – ściany, która cierpliwie wysłucha, nie potępi, ani tym bardziej nie wyśmieje. Bo przecież tytułowa bohaterka snuje opowieść o zabawnych życiowych sytuacjach, młodzieńczych aspiracjach, niespełnionych marzeniach. Niestety zamiast zostać stewardesą, Shirley staje się typową kurą domową, która gotuje, sprząta, pierze i spełnia zachcianki męża i dzieci. Kobieta w słodko-gorzkim monologu dokonuje pewnego rodzaju podsumowania swojego dotychczasowego życia, a jego bilans wypada niestety dla niej niekorzystnie. Jednak ten dzień okazuje się inny, niż pozostałe. Shirley decyduje się postawić wszystko na jedną kartę. Za namową przyjaciółki wyjeżdża w podróż marzeń do Grecji. Bez męża, bez dzieci i co ważne, bez ich zgody, za to z walizką pełną nadziei i odwagi, by dokonać życiowej rewolucji.

Izabela Noszczyk doskonale odnalazła się w roli Shirley Valentine, kobiety, która pragnie zmian, która ma większe aspiracje, niż noszenie siatek z zakupami i wymyślanie dań obiadowych dla męża, od dawna widzącego w niej już tylko służącą. Mistrzowsko opanowany aktorski warsztat: nienaganna dykcja, umiejętność wyważenia podawanego tekstu, pozornie potoczny sposób narracji, umiejętność operowania emocjami i nawiązywania kontaktu z widzem, powodują, że misternie utkana Shirley, nie tylko bawi, ale i wzrusza, nikogo nie pozostawiając obojętnym wobec treści płynących ze sceny. Nieczęsto spotykana reakcja widowni, polegająca na osiągnięciu stanu nieomal całkowitej empatii, zarówno tej poznawczej, jak i emocjonalnej świadczy o tym, że opowieść Russella w wydaniu Noszczyk dociera w głąb dusz zapatrzonych i zasłuchanych w nią mężczyzn i kobiet. I choć radykalna decyzja jaką w końcu podejmuje Shirley Valentine nigdy nie będzie ich udziałem, to można odnieść wrażenie, że niektórzy z widzów otrzymują bardzo oczekiwane odpowiedzi na wiele nurtujących ich, życiowych problemów. Ich bohaterka upewnia, że bez względu na wiek, zawsze warto dążyć do realizacji swoich planów i zamierzeń, bo na zmiany nigdy nie jest za późno. Wystarczy „odrobina" chęci, „szczypta" samozaparcia oraz „garść" woli walki w spełnianiu swoich marzeń. Nawet z przekonaniem, że jeśli nigdy nie starczy sił, aby postąpić tak, jak postąpiła Shirley, z tego przedstawienia wychodzi się z lekkim sercem i łzawym okiem.

Agnieszka Kiełbowicz
Dziennik Teatralny Katowice
22 stycznia 2014

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia