"Zażynki" prapremierowo w Polskim

"Zażynki" - reż. Katarzyna Kalwat - Teatr Polski w Poznaniu

30 listopada w Malarni Teatru Polskiego w Poznaniu odbyła się prapremiera dramatu "Zażynki" Anny Wakulik w reż. Katarzyny Kalwat. "Zażynki" będą też miały swoją angielską prapremierę - 27 lutego 2013 r. w The Royal Court Theatre w Londynie.

"Zażynki" Anny Wakulik w reż. Katarzyny Kalwat to kolejna w tym sezonie artystycznym prapremiera dramatu, który znalazł się w finale konkursu Metafory Rzeczywistości 2012 . W konkursie dramaturgicznym Teatru Polskiego w Poznaniu sztuka Anny Wakulik otrzymała nagrodę dziennikarzy.

"Zażynki" to opowieść o końcu miłości, o zmianie, jaka zachodzi w tradycyjnych konstelacjach rodzinnych i międzyludzkich, o marzeniach i aspiracjach, o styku tradycji z nowoczesnością, której konflikt ma miejsce na naszych oczach. Bohaterowie "Zażynek" wpisani są w pejzaż polskiego święta maryjnego, związanego z pogańskimi rytuałami - niegdyś była to uroczystość wyrastająca z kultów płodności, oddawania czci ziemi, która rodzi i karmi. Potem przekształciła się w hołd oddany wizerunkowi Matki Boskiej. W czasie dożynek rebours pojawia się śmierć - i w relacjach między bohaterami, i w zarodku życia, który ma w sobie główna bohaterka.

W spektaklu występują: Anna Sandowicz (Marysia), Wiesław Zanowicz (Jan), Mariusz Adamski (Piotr). Scenografię i kostiumy przygotowała Dominika Skaza, ruch sceniczny - Rafał Urbacki, opracowanie muzyczne i światła - Bartosz Nalazek.

"Zażynki" będą też miały swoją angielską prapremierę - 27 lutego 2013 r. spektakl zobaczy publiczność The Royal Court Theatre w Londynie. To druga realizacja polskiego dramatu w tym teatrze - pierwszą była sztuka Janusza Głowackiego "Kopciuch" (1981). "Zażynki" ("A Time to Reap") w przekładzie Catherine Grosvenor wyreżyseruje Caroline Steinbeis.

Natomiast prapremiera w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się 30 listopada w Malarni. Terminy kolejnych spektakli: 1, 2 grudnia, godz. 17.00; 18, 19, 20 stycznia 2013, godz. 19.30.

(-)
Materiał Teatru
2 grudnia 2012

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...