Zbigniew Brzoza będzie zwolniony

tak zdecydowali pracownicy teatru podczas referendum

Dyrektor artystyczny Teatru Nowego zostanie odwołany ze stanowiska. Tak zdecydowali pracownicy teatru podczas referendum w czwartek rano. Głosowanie zbojkotowała większość aktorów i zespołu artystycznego.

Wygasającej w grudniu umowy z Brzozą nie chce przedłużyć prezydent Jerzy Kropiwnicki. Choć specjalna komisja teatralna pozytywnie oceniła pracę Brzozy w minionym sezonie, a aktorzy wysyłali listy poparcia dla dyrektora, prezydent zdecydował, że potrzebne jest referendum wśród wszystkich pracowników: także sprzątaczek, krawcowych czy księgowych.

W taki sposób o przyszłości dyrektora artystycznego teatru nie decydował jeszcze nikt w Polsce.

W dużej sali zgromadzili się pracownicy Nowego - było tylko siedmiu aktorów - oraz przedstawiciele władz miasta: Jerzy Kropiwnicki, wiceprezydent Halina Rosiak i Grażyna Bolimowska, zastępca dyrektora wydziału kultury. Na scenie stanęła kabina go głosowania i urna. Głosujący wpisywali znak "plus" lub "minus" na małych kartkach. Jak dokładnie przebiegało głosowanie, nie wiemy. Dziennikarze zostali wyproszeni z sali, "aby pracownicy mogli wypowiedzieć się w sposób nieskrępowany". Prezydent w sali pozostał.

52 osoby były przeciw, 5 - za, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. - Z powodu zadeklarowanego w referendum braku zaufania pracowników do dyrektora Brzozy skieruję do niego pismo z informacją o zwolnieniu z obowiązków świadczenia pracy - zapowiedział Jerzy Kropiwnicki.

Michaluk: - Podejmujemy starania, żeby wraz z początkiem września była już osoba pełniąca obowiązki dyrektora artystycznego, co jest niezbędne do normalnego funkcjonowania teatru - poinformował Janusz Michaluk, dyrektor naczelny Nowego. - Kolejnego dyrektora artystycznego wyłoni konkurs. Zbigniew Brzoza do końca grudnia będzie otrzymywał pensję, ale jego obowiązki przejmie inna osoba.

mowa
Gazeta Wyborcza Łódź
21 sierpnia 2009
Portrety
Zbigniew Brzoza

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia