Zbliża się 22 rocznica śmierci Tadeusza Kantora

Projekt "Radykalne języki" w Cricotece

Projekt "Radykalne języki" - wystawa i dwa wieczory performatywne w krakowskim Teatrze Bagatela - będą częścią obchodów przypadającej 8 grudnia 22 rocznicy śmierci Tadeusza Kantora. Jest to też zapowiedź tego, co będzie się działo w Cricotece, po wybudowaniu nowej siedziby.

8 grudnia na ul. Kanoniczej staną "Żywe pomniki" w wykonaniu Jana Książka oraz Lesława i Wacława Janickich. Zaplanowano także pokaz filmu zrealizowanego przez jedną z aktorek Teatru Cricot 2 - Marie Vayssiere.

Z kolei program "Radykalne języki" to próba pokazania, w jaki sposób twórczość Kantora inspiruje artystów współczesnych. W ramach tego projektu 7 grudnia w Galerii - Pracowni Tadeusza Kantora przy ul. Siennej otwarta zostanie wystawa, na której będzie można zobaczyć rzeźbę Nathaniela Mellorsa z Amsterdamu i instalację islandzkiego artysty Egilla Saebjoernssona.

8 i 9 grudnia na Scenie przy ul. Starego Teatru Bagatela odbędą się performanse, wykłady, pokazy instalacji i filmów kilkunastu współczesnych artystów z różnych krajów.

"Artyści zaproszeni do udziału w tym projekcie działają na styku różnych mediów: sztuk wizualnych, teatru, muzyki. () Sięgają po specyficzny język wypowiedzi, który przez niektórych jest uznawany za przynależny do +kultury niskiej+ . W ich twórczości są motywy z teatru lalkowego, brzuchomówstwo, elementy wodewilu. Używają w swoich performansach przedmiotów codziennego użytku, takich jak np. piecyk gazowy" - mówiła w czwartek na konferencji prasowej jedna z kuratorek projektu Joanna Zielińska.

W przewodniku po "Radykalnych językach" będzie można znaleźć informacje o projekcie, manifest Tadeusza Kantora, teksty piosenek śpiewanych w czasie performansu przez Nicole Beutler, opis nowej działalności Cricoteki oraz dziewięć wybranych instrukcji performansów napisanych przez Yoko Ono.

Wieczory performatywne będą trwały kilka godzin i miały dynamiczny charakter. Wejściówki na nie są bezpłatne, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rezerwacja (rezerwacje@cricoteka.pl). Projekt zyskał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przedstawicielstwa Flandrii przy Ambasadzie Belgii oraz Fundacji Mondriana.

"Radykalne języki" to zapowiedź tego, co będzie się działo w nowej siedzibie Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora - Cricoteka. Powstanie ona na terenie zabytkowej Elektrowni Podgórskiej przy ul. Nadwiślańskiej, w prawobrzeżnej części Krakowa. Obiekt powinien być ukończony we wrześniu 2013 r., a otwarty na początku 2014 r.

"Ten budynek da nam możliwość prezentacji nie tylko twórczości Tadeusza Kantora i kolekcji obiektów stworzonej przez artystę w latach 80., ale także organizowania wystaw czasowych, na których chcemy prezentować prace współczesnych artystów. Będzie tam także przestrzeń, w której będą się mogły odbywać projekty teatralne" - mówiła dyrektor Cricoteki Natalia Zarzecka.

Budowa Cricoteki trwa od grudnia 2009 r. W skutek nieporozumień dotyczących możliwości realizacji projektu, prace w 2012 r. przez pewien czas były wstrzymane. Jak poinformował w czwartek członek zarządu województwa Jacek Krupa wykonana została dodatkowa ekspertyza, a w listopadzie udało się przed sądem zawrzeć ugodę i wykonawca otrzyma 2 mln 450 tys. zł za dodatkowe prace, które wykonał.

Cała inwestycja - budowa obiektu, jego wyposażenie wraz z urządzeniem wystawy stałej, ma kosztować ponad 50 mln zł, z czego 34 mln zł to dofinansowanie unijne w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Obecnie Cricoteka funkcjonuje w czterech różnych siedzibach. Po przeprowadzce w nowe miejsce, dla widzów dostępna będzie jeszcze Galeria - Pracownia Kantora przy ul. Siennej.

(-)
(PAP)
30 listopada 2012
Portrety
Tadeusz Kantor

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia