Zbliża się Festiwal w Bielsku-Białej

25. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej

W Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej w dniach 25-30 maja 2012 roku już po raz 25. odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej - wydarzenie skierowane do szerokiej publiczności, znane w kraju i za granicą, wyróżniające się nie tylko wysokim poziomem artystycznym, wielonarodowościowym oraz różnorodnością i wielością prezentowanych widowisk, ale także nieprzerwaną od 1966 roku już historią.

Dyrektor Festiwalu, Lucyna Kozień, mówi o Festiwalu: 

Wyjątkowy, jubileuszowy charakter 25. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej chcemy zaznaczyć poprzez szczególne ukształtowanie programu, specjalny dobór festiwalowych prezentacji. Zapraszamy twórców i teatry, które znacząco zapisały się w historii festiwalu. Chcemy skonfrontować tradycję ze współczesnością, dowiedzieć się: co nowego może nam dziś przekazać Peter Schumann i jego legendarny zespół Bread and Puppet; czy próbę czasu wytrzymują wielcy mistrzowie sztuki lalkarskiej tacy jak m.in. Josef Krofta, Nevill Tranter, Frank Soehnle i Michael Vogel; w jakim miejscu teatralnej mapy są dziś nowatorzy w obrębie sztuki Klaus Obermaier i Mossoux-Bonte; czy swoją klasę potwierdzą głośne ze swych realizacji teatry – także polskie – zajmujące już poczesne miejsce w historii światowego lalkarstwa…

Łączne zaprezentowanych zostanie 28 teatrów z 18 krajów (tj. Polski, Białorusi, Niemiec, USA, Czech, Włoch, Holandii, Austrii, Słowacji, Hiszpanii, Finlandii, Belgii, Portugalii, Izraela, Francji, Chin, Iranu, Rosji).

Program festiwalu wzbogacą liczne imprezy towarzyszące: występy plenerowe, projekcje filmów i koncert, które zaprezentują sztukę lalkarską w szerszej, nie zawsze oczywistej perspektywie.

(-)
Materiał Teatru
30 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...