Zbliża się Święto Szekspira

23. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

Od 26 lipca do 4 sierpnia warto być w Gdańsku. Odbywa się wtedy jeden z najgłośniejszych festiwali teatralnych - międzynarodowy Festiwal Szekspirowski. Zobaczymy spektakle z Węgier, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Armenii, Chorwacji, Rosji, Niemiec, Włoch i Polski. Będzie dramatycznie, tanecznie i koncertowo.


Włoski zespół imPerfect Dancers pokaże taneczną interpretację dramatu Szekspira jako opowieści o życiu i śmierci oraz o zagadkowych relacjach łączących ludzi. Zaskakująca i świeża jest inscenizacja "Romea i Julii" Teatru Kameralnego z Ery-wania. W spektaklu "Rzym" ze słynnego Deutsches Theater Berlin zobaczymy zaś fragmenty trzech sztuk Szekspira odczytanych jako krótka historia demokracji.

Festiwal zainauguruje polska adaptacja "Jak wam się podoba" z Teatru Wybrzeże w reżyserii Krystyny Jandy. Pozostałe polskie spektakle prezentowane będą w ramach finału Konkursu o Złotego Yoricka. Będą to: "Hamlet" [na zdjęciu] z Teatru Polskiego w Poznaniu w reżyserii Mai Kleczewskiej, "Kupiec wenecki" z Nowego Teatru w Słupsku w reż. Szymona Kaczmarka oraz "Wieczór Trzech Króli" z Teatru im. Osterwy w Lublinie w reż. Łukasza Kosa. Nowością na Festiwalu Szekspirowskim będą spektakle zrealizowane na podstawie sztuk autorstwa dramaturgów współczesnych Szekspirowi - jak "Rycerz Ognistego Pieprzu" Francisa Beaumonta czy "Wujaszek Maroje. Reaktywacja" Marina Drżicia. Organizatorami festiwalu są Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense.

Szczegółowe informacje oraz bilety na stronie www. festiwalszekspirowski.pl.

Magdalena Hajdysz
Newsweek Polska
23 lipca 2019

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia