Zbrodnia na szkolnym korytarzu

Spektakl "Amok moja dziecinada" w kieleckim teatrze im. S. Żeromskiego

Historię inspirowaną wydarzeniami sprzed kilku lat w niemieckim Erfurcie, kiedy to grupa uczniów miejscowego gimnazjum zaczęła strzelać do swoich nauczycieli, pokażą w Kielcach aktorzy z Teatru Nowego w Krakowie. W Teatrze im. Stefana Żeromskiego zobaczymy "Amok moja dziecinada" w reżyserii Iwo Vedrala.

Autorem dramatu jest młody niemiecki pisarz Tomas Frezer. To jego pierwsza poważna sztuka, tekst został wyróżniony podczas berlińskich Theatertreffen, a jej autor otrzymał nagrodę "Dotacja dla młodej dramaturgii". Prapremiera "Amoku..." odbyła się w maju 2006 roku w Weimarze, polska prapremiera zaś rok później w Krakowie.

"Sztuka to - jak czytamy w informacji przygotowanej przez krakowski teatr - dziwaczno-makabryczna opowieść trójki dzieciaków o otaczającym ich świecie. Rwane, szybkie, filmowo-komiksowe ujęcia jak telewizyjna papka przesuwają się w głowach bohaterów konstruujących z premedytacją scenariusz szkolnej zbrodni. Jeszcze niedawno jedynym punktem odniesienia było ciało, w które z rozpaczy można przynajmniej wbić ostrze cyrkla i poczuć prawdziwy ból. Dziś pozostają jedynie chłodne i wyzbyte z emocji opowieści. Nawet popełniona w amoku masakra może stać się dziecinadą. Realną czy wirtualną?".

Spektakl w Teatrze Nowym był dyplomem reżyserskim Iwo Vedrala - studenta IV roku Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie. Na scenie zobaczymy: Katarzynę Maciąg, Kubę Falkowskiego i Dominika Nowaka.

Teatr Nowy zaprezentuje w sobotę w Kielcach dwa spektakle o godz. 17 i 19. Bilety w cenie 30 zł normalny i 20 zł ulgowy do kupienia w kasie teatru.

mon
Gazeta Wyborcza Kielce
6 lutego 2009

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia