Zderzenie światów

"Titus Andronicus" - reż: Jan Klata - Kleines Haus Staatsschauspiel Drezno

W piątek 28 września o g. 19:30, na scenie Kleines Haus Staatsschauspiel odbyła się drezdeńska premiera najnowszego spektaklu w reż. Jana Klaty "Titus Andronicus"

Spektakl óry oparty jest na dramacie Williama Shakespeare\'a oraz fragmentach utworu Heinera Müllera "Anatomia Tytusa Fall of Rome Komentarz do Szekspir"a. Przedstawienie powstało jako koprodukcja Teatru Polskiego we Wrocławiu i Staatsschauspiel w Dreźnie. Wrocławską premierę obejrzeliśmy w sobotę 15 września 2012 w studiu TVP Wrocław.

Rzymski generał Titus Andronicus wraca ze zwycięskiej dziesięcioletniej wojny przeciwko Gotom, w której zginęło jego dwudziestu jeden synów. Na ich grobie składa w ofierze najstarszego syna pojmanej królowej Gotów - Tamory. Ten religijny i polityczny gest wywołuje demony zemsty. Pełen przemocy, nasycony erotyzmem i wielkimi emocjami dramat Williama Shakespeare\'a był jego największym sukcesem kasowym. W spektaklu Jana Klaty niemieccy aktorzy grają dekadenckich Rzymian, a polscy - nowych barbarzyńców - Gotów. Zderzenie kultur, mentalności, języków, obyczajów, nieznających granic etnicznych pożądań. Zderzenie teatrów, aktorstwa i form. Zderzenie światów.

O spektaklu na stronie Staatsschauspiel w Dreźnie: http://www.staatsschauspiel-dresden.de/home/titus_andronicus/

(-)
Materiał Teatru
28 września 2012

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...