Zdobywca Bursztynowego Pierścienia

"Utwór o Matce i Ojczyźnie" - reż. M. Liber - Teatr Współczesny w Szczecinie

Wystawiony w Teatrze Współczesnym spektakl "Utwór o Matce i Ojczyźnie" w reżyserii Marcina Libera oraz grająca w nim Beata Zygarlicka to laureaci tegorocznych Bursztynowych Pierścieni

Zwycięzców organizowanego przez naszą redakcję plebiscytu poznaliśmy przedwczoraj podczas gali w szczecińskim Teatrze Polskim.

"Utwór o Matce i Ojczyźnie", kameralny dramat oparty na tekście Bożeny Keff, to opowieść o toksycznych relacjach matki, która ciągle nie umie podnieść się z wojennych przeżyć, i jej walczącej o prawo do własnego życia córki. Spektakl, niezwykle trudny i poruszający wiele bolesnych kwestii, nie miał sobie równych w Państwa głosowaniu, pokonując "Przyjazne dusze" z Teatru Polskiego, "Lunatyczkę" z Opery na Zamku, "Szewców" z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego oraz "Getsemani" z Teatru Współczesnego.

Szalenie wyrównana była walka o Bursztynowy Pierścień dla najlepszego aktora ubiegłego sezonu, między Marią Bakką z Teatru Polskiego, Arturem Paczesnym z BTD, Martą Łągiewką z Teatru Lalek Pleciuga, i trzema gwiazdami Teatru Współczesnego: Małgorzatą Klarą, Marią Dąbrowską i Beatą Zygarlicką. Ostatecznie statuetka przypadła tej ostatniej, za rolę Usi w "Utworze o Matce i Ojczyźnie". Kreującej postać jej matki Irenie Jun, swoją nagrodę przyznali jurorzy plebiscytu - szczecińscy dziennikarze kulturalni. Aktorkę doceniono za - jak czytamy w uzasadnieniu - "wybitne osiągnięcia artystyczne w długoletniej współpracy ze szczecińskimi teatrami, za dobre fluidy w kontaktach ze szczecińską publicznością, za inspiracje, którymi ją obdarza".

Tradycyjnie podczas finałowej gali organizowanego przez naszą redakcję plebiscytu, wręczana jest także Srebrna Ostroga dla najlepszego młodego aktora scen szczecińskich. W tym roku otrzymała ją Paulina Lenart z Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie za swoje ubiegłosezonowe sceniczne kreacje, ze szczególnym uwzględnieniem roli Agatki w spektaklu "Sklep z zabawkami".

Triumf Teatru Współczesnego oznacza, iż właśnie w nim w 2011 roku odbędzie się kolejna ceremonia rozdania Bursztynowych Pierścieni. Tradycyjnie bowiem gospodarzem finałowej uroczystości jest zwycięzca z poprzedniego sezonu.

Katarzyna Strózyk
Kurier Szczecinski
1 grudnia 2010

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia