Zdrojowy do remontu, aktorzy - w objazdy

kompleksowa modernizacja Teatru Zdrojowego w Cieplicach

Firma "Izery" wygrała przetarg na przeprowadzenie kompleksowej modernizacji Teatru Zdrojowego w Cieplicach. Prace ruszą w przyszłym tygodniu. Placówka - póki co - nie ma sceny alternatywnej.

Ostatnią imprezą zorganizowaną w Teatrze Zdrojowym był wczorajszy pokaz filmu "Jelonki u wód". W jego kadrach - oprócz głównych bohaterów, dzieci z Teatrzyku Jelonka Górskiego - utrwalono także spatynowany obraz sceny Teatru Zdrojowego, która już niedługo przejdzie do historii. 

Podczas prac remontowych trzeba będzie rozebrać scenę łącznie za stropem oraz widownię, która wciąż trzyma się na drewnianych XIX-wiecznych dźwigarach. Będzie konieczność naprawy błędów z lat 60., kiedy to ciężkie stalowe konstrukcje sceny oparto na drewnianej strukturze budynku. 

Prace potrwają około dwóch lat. Efektem będzie nowoczesna sala z pomieszczeniami dla akustyka i elektryka na balkonie, ukrytymi reflektorami i orkiestrionem z zapadnią. - Pozwoli nam to na realizację w teatrze form muzycznych: opery, czy operetki - zapowiada dyrektor Bogdan Nauka. Będą też nowoczesne fotele, a sala odzyska ukryte pod pomalowanymi tkaninami turkusowe malunki. Odnowione będą też polichromie. Cała inwestycja ma kosztować 2. 739. 828 euro przy wkładzie z MFOG 1.918.357 euro. 

Co na czas remontu poczną aktorzy Zdrojowego Teatru Animacji? Coraz bardziej wątpliwe jest pozyskanie sceny alternatywnej. - Byliśmy zainteresowani przejęciem obiektu przy ul. Jagiellońskiej, ale póki co wciąż jesteśmy na etapie wstępnych formalności - mówi Bogdan Nauka. Pozostaną małe formy i występy w objazdach oraz na scenach gościnnych. Dziś ZTA pojechał grać do Legnicy. Placówka cały czas będzie działała normalnie: czynne będzie zaplecze teatru. 

Na premierę w odnowionym Teatrze Zdrojowym, który jest trzecim co do wartości tego typu zabytkiem w Polsce, będzie można się wybrać najpewniej dopiero jesienią 2012 roku

TEJO
Jelonka.com
8 października 2009

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia