Żeby zwyciężyła miłość

"Węgla nie ma" - reż. Jacek Jabrzyk - Teatr Śląski w Katowicach

To był kolejny szary i smutny dzień w Zagłębiu. Nic nie zapowiadało, że może być jeszcze gorzej... Kiedy zmęczony życiem prywatny detektyw otrzymuje tajemnicze zlecenie odnalezienia Ślązaków, którzy niespodziewanie – bardzo słaby żart – zapadli się pod ziemię, nie rozumie jeszcze, że za chwilę stanie się świadkiem najważniejszych wydarzeń w historii świata... No, na pewno w historii regionu.

Zanim to jednak nastąpi, będzie musiał przemierzyć zasnute mgłą Katowice – miasto pełne niebezpieczeństw, takich jak orki, głodne kopalnie, gumiklyjzy czy węgiel. Ach... No właśnie nie. Bo węgla też nie ma...

Zapraszamy na kolejny po sosnowieckim „Nikaj" spektakl budowany ponad granicami. Czy Zagłębiacy potrafią żyć bez Ślązaków? Kim jesteśmy, kiedy nie mamy od kogo się różnić? Jak twierdzą twórcy przedstawienia, reżyser Jacek Jabrzyk (dyrektor Teatru Zagłębia) i autor tekstu Przemysław Pilarski (laureat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej): „Plan jest taki, żeby zwyciężyła miłość. Najbardziej odnawialne źródło energii".

Projekt Zagłębie//Śląsk to element spójnej strategii społeczno-kulturalnej Teatru Zagłębia, integrującej ze sobą działalność artystyczną z aktywnością obywatelską, świat teatru z codziennym doświadczeniem mieszkańców. Dzięki eksplorowaniu tematu lokalnej kultury i historii, w mieszkańcach Śląska i Zagłębia budujemy pozytywne poczucie tożsamości oraz dumę z tradycji wspólnie zamieszkiwanej przestrzeni.

Na każdym etapie trwania projektu nawiązujemy do skomplikowanej, wielonarodowej historii zamieszkiwanych przez nas miejsc. Najważniejszym elementem naszego projektu jest bowiem wykorzystanie narzędzi artystycznych w sposób pomocny dla wyrażania realnych, bieżących problemów społeczności będącej odbiorcami teatru.

Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Katowice.

(-)
Materiały Teatru Śląskiego
31 sierpnia 2022
Portrety
Jacek Jabrzyk

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia

11. Międzynarodowy Fes...
Wiesław Czołpiński
To będzie twórcze spotkanie młodych l...