Żegnaj Bobò

Zmarł włoski aktor Kompanii Teatralnej Pippo Delbono

1 lutego zmarł Bobò, włoski aktor, człowiek, bez którego trudno wyobrazić sobie Kompanię Teatralną Pippo Delbono.

Naprawdę nazywał się Vincenzo Cannavacciuolo, urodził się w 1936 roku w Villa di Briano, w Kampanii. W młodości żył na ulicy, później jako 16-latek trafił do przytułku dla psychicznie chorych w mieście Aversa, gdzie spędził ponad 40 lat. Tam, w połowie lat 90., podczas warsztatów teatralnych, spotkał go Pippo Delbono. Był to początek ich wieloletniej przyjaźni – w życiu i na scenie.

Bobò – głuchoniemy, niewielkiego wzrostu, żyjący we własnym świecie, zachwycał widzów niezwykłą obecnością sceniczną. Jej siła polegała na paradoksach – delikatność szła w parze z charyzmą, komizm przeplatał się z powagą, melancholia z dziecięcą radością. Bobò rozmieszał, wzruszał, angażował widza w emocjonalną relację. Nikt inny nie potrafił tak jak on – czasem prostym gestem albo milczeniem – opowiedzieć o kruchości życia, jego pięknie i sile teatru, który – jak mówi Delbono – wyrasta z „witalnego, wszechogarniającego pragnienia, by mimo wszystko wciąż pisać i mówić o miłości".

Bobò wielokrotnie powracał na Festiwal Malta. Był naszym przyjacielem i szczególnym gościem. W 1998 Pippo Delbono pokazał w Poznaniu Barboni – była to zarazem jego pierwsza obecność w Polsce. Później mogliśmy zobaczyć Bobò w: Urlo (2007), Questo Buio Feroce (2008), La Menzogna (2009), After the Battle (2011), Orchidee (2016). Występował w większości przedstawień Pippo Delbono, także w filmach i operach: Cavalleria rusticana (2012), Don Giovanni (2014), Madama Butterfly (2014), Pagliacci (2018).

Żegnaj Bobò
Zespół Malta Festival Poznań

(-)
Malta Festival Poznań
4 marca 2019

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia

Artyści w spocie przec...
Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska,...