Żegnaj Różo! (Nie)będziemy za Tobą tęsknić

"Cudzoziemka" - reż. Katarzyna Minkowska - Teatr Polski w Poznaniu

Czym może zaskoczyć kolejna adaptacja międzywojennej powieści? Odpowiadam: Absolutnie wszystkim! Początkowe przerażenie związane z długością samego przedstawienia, zostało szybko zastąpione przez ciekawość i zachwyt. Gwarantuję, że nie oderwiecie się od ekranu nawet na sekundę, ja nie mogłam.

Inscenizację otwiera przepiękna muzyka w wykonaniu Orkiestry Antraktowej Teatru Polskiego pod batutą Adama Domurata. Melodii towarzyszy monolog Róży Eweliny Żabczyńskiej (Alona Szostak), przedstawiającej historię swojego życia. Bo niestety to życie dobiegło już końca, a akcja rozgrywa się w trakcie pogrzebu w 2021 roku.

Zaskakujący zabieg, na który zdecydowali się Tomasz Walesiak i Katarzyna Minkowska, wprowadza powiew świeżości na zakurzone deski Teatru Polskiego. Tym razem w blasku reflektorów nie zostaje postawiona sama Róża (choć jej duch przechadza się pomiędzy żałobnikami) a bliscy zmarłej.

Na światło dzienne zostają wyciągnięte wszystkie niegodziwości i przykrości, którymi ,,obdarowywała" najbliższych przez lata. Dramatyczną opowieść ubarwiają zabawne dialogi, niemalże rozświetlające grobową atmosferę. Jest to jednak śmiech przez łzy, bo traumatyczne przeżycia z dzieciństwa Marty (Monika Roszko) i Władzia (Michał Sikorski) nie dają o sobie zapomnieć.

W tym smutnym dniu powracają wspomnienia o obsesji, faworyzacji, apodyktyczności i niespełnionych ambicjach, ale także gwałcie, stracie i samotności. Doskonała gra aktorska Kornelii Trawkowskiej w roli Jadwigi skradła moje serce, choć i (niezupełnie) milcząca postać Marty zasługuje na szczególną uwagę.

Miłośników nowoczesnych rozwiązań w teatrze może zaciekawić postać Michała Bądskiego, zjawiającego się na uroczystości ze smartfonem w ręku. To urządzenie nie zniknie, a będzie wręcz eksponowane, ponieważ odgrywa niezwykle ważną rolę w pojawieniu się ukochanego Róży na jej pogrzebie.

Prawdopodobnie jak dotąd nie miałam okazji zastanawiać się, jak jedna wiadomość na Facebooku, może zmienić cudze życie. Czyje? Oh, musicie przekonać się sami ;).

Daria.Nalborczyk
Dziennik Teatralny Bielsko-Biała
19 sierpnia 2024

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia