Zeller w Sosnowcu

"Prawda" - reż. Wojciech Malajkat - Teatr Zagłębia w Sosnowcu

W piątek 4 stycznia w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbędzie się polska prapremiera sztuki Floriana Zellera pt: "Prawda" w reżyserii Wojciecha Malajkata.

Florian Zeller, gorące nazwisko francuskiej literatury i dramatu ostatnich lat, autor Prawdy, ponownie bierze na warsztat swoje ulubione tematy: maski, anatomię kłamstwa, prawdę. W swej ostatniej sztuce Zeller zagląda do naszych domów i naszych sypialni.

„Kłamstwo jest cnotą, jeśli pozwala uniknąć cierpienia. Kłamcie, drogie panie... Bądźcie cnotliwe... Odwzajemnię się wam przy okazji." Voltaire

Florian Zeller (ur. 1979)
Francuski prozaik i dramatopisarz, debiutował w wieku 23 lat powieścią Neiges artificiels (Sztuczne śniegi). Powieść była bardzo dobrze przyjęta przez francuską krytykę, została nagrodzona Prix de la Fondation Hachette. Potem powstały: Les Amants du n'importe quoi (Zakochani w byle czym, 2002), La Fascination du pire (Fascynacja najgorszym, 2004) i Julien Parme (2006). Z dużym zainteresowaniem widzów i uznaniem krytyków spotkały się jego prace dramaturgiczne. L' autre (Inny, 2004), Le Manege (Karuzela, 2005), Si tu mourrais (Na wypadek śmierci, 2006), Elle t'attend (Czeka na ciebie, 2008), Matka (2010), oraz Prawda (2011), która stała się przebojem francuskich scen teatralnych.

Wojciech Malajkat
Aktor, reżyser, dyrektor teatru, pedagog.
2010 – tytuł Profesora Sztuk Teatralnych wręczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego,
1 stycznia 2009  - Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru Syrena w Warszawie,
1997-2008 – Aktor Teatru Narodowego,
1986-2001 - Aktor Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza,
Wykładowca Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi,
1986 – ukończył studia - Wydział Aktorski PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi

Wojciech Stefaniak
Scenograf. Kaliszanin. W 1991 r. ukończył z wyróżnieniem Wydział Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i zwyciężył w Konkursie im. Z. Czermańskiego na najlepszy dyplom tej uczelni. Był stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od kilkunastu lat zajmuje sie przede wszystkim scenografia teatralna, choć interesuje go również grafika, sztuka sakralna i użytkowa. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Kalisza w roku 2000 i 2003. Wyróżniony za scenografie do spektaklu Cukier w normie S. Shuty'ego w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie na XI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Pracuje z najlepszymi polskimi reżyserami teatralnymi i filmowymi. Ma na swoim koncie ponad sto czterdzieści realizacji w teatrach w Kaliszu, Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Olsztynie, Słupsku, Gdyni, Gdańsku, Gliwicach, Toruniu, Zielonej Górze, Szczecinie, Koszalinie, Radomiu, Sosnowcu, Rzeszowie, Białymstoku, Czeskim Cieszynie, Wilnie, a także w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Na stałe współpracuje z warszawskimi teatrami Kwadrat i Komedia.

Spektakl będzie można obejrzeć również w piątek i niedzielę 5 i 6 stycznia oraz w niedzielę 13 stycznia o godz. 18.00.

(-)
Materiały Teatru
1 stycznia 2013

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...