Zgłoś swój temat debaty
Kongres Kultury w Pałacu Kultury i Nauki i Teatr Dramatyczny w Warszawie: 07 - 09.11.2024Już od dziś możesz zarejestrować się na współKongres Kultury i zgłosić swoją propozycję tematu debaty panelowej. Spotkamy się w dniach 7-9 listopada w Pałacu Kultury i Nauki oraz Teatrze Dramatycznym w Warszawie by porozmawiać o tym, co ważne. W ciągu trzech dni odbędzie się 30 debat - 10 plenarnych i 20 panelowych.
Obszary rozmów plenarnych przygotował Zespół Programowy, będą to m.in. decentralizacja, czyli nowy podział kompetencji w zarządzaniu kulturą, polityka kulturalna i dostępność kultury w odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata i potrzeby społeczności lokalnych. Tematy 20 debat panelowych wyłonione zostaną w drodze głosowania.
Zgłoś swój temat debaty na współKongres Kultury
Kultura jest dobrem wspólnym, które powinno łączyć. W jej różnorodności, ale także współpracy środowisk jest siła – stąd nazwa współKongres Kultury i hasło przewodnie „Kultura jest wspólna". Kulturę tworzą zaangażowani ludzie w małych oraz większych miejscowościach, którzy pracują ze społecznością lokalną, ale także te podmioty, które pracują z odbiorcami międzynarodowymi – zaznaczyła Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego – Podczas współKongresu chcemy usłyszeć głosy z różnych środowisk kultury, z różnych części kraju. Uważność na wyzwania lokalnych instytucji, ale także wzajemny dialog pozwolą na zarysowanie obszarów, które później będą eksplorowane w działaniach i projektach realizowanych przez Narodowe Centrum Kultury – dodała.
współKongres Kultury to przestrzeń wspólna
WspółKongres to okazja do przenikania się różnych dyskusji, niepokoi, czy też oczekiwań, które pozwolą nakreślić plan tego, w jaki sposób kultura powinna być organizowana. Mówiły o tym wszystkie osoby włączone w proces powstawania wydarzenia.
Bardzo się cieszę, że po raz trzeci m.st. Warszawa jest gospodynią współKongresu Kultury. To wydarzenie będzie jednak inne niż te poprzednie, ponieważ budujemy je razem. Będzie ono jasnym znakiem tego, że kultura jest zdecentralizowana. Tworzą ją nie tylko instytucje państwowe i samorządowe, ale też instytucje społeczne, niezależne artystki i artyści, zespoły czy organizacje pozarządowe - powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
Wydarzenie tworzą przedstawiciele różnych środowisk. Mamy nadzieję, że zgłoszone tematy debat panelowych będą szeroką optyką zagadnień ważnych dla kultury. Chcemy widzieć szeroko reprezentantki i reprezentantów kultury, a także stawiane przed nami wyzwania.
W kilkunastoosobowym Zespole Programowym znalazły się osoby reprezentujące różne instytucje kultury oraz dziedziny. To wyraz społecznego działania współKongresu. Liczymy na to, że będzie on przestrzenią, w której będziemy nie tylko rozmawiać, ale rozwiązywać sprawy ważne dla kultury. Dziesięć debat plenarnych wyznaczy kierunki do dyskusji o ustrojowym myśleniu o kulturze – podkreśliła prof. Iwona Kurz z Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim.
W imieniu Zespołu Programowego głos zabrała jego Przewodnicząca Agata Diduszko-Zyglewska, która wskazała, że jest on reprezentacją na wielu poziomach, a w jego piętnastoosobowym składzie znaleźli się ludzie z różnych stron Polski działający na różnych polach.
Zadaniem Zespołu było zaprogramowanie kształtu współKongresu jako wydarzenia, które tworzą ludzie kultury. Zapraszam do rejestracji i zgłaszania interesujących Państwa tematów na stronie współKongresu. Bardzo nam zależy, żebyśmy to wydarzenie zorganizowali wspólnie – powiedziała Agata Diduszko-Zyglewska, przewodnicząca Zespołu Programowego współKongresu Kultury.
Kultura jest wspólna
WspółKongres Kultury jest organizowany z inicjatywy strony społecznej przy wsparciu strony rządowej jako forum, na którym przedstawiciele różnych środowisk kultury będą mieli szansę porozmawiać o jej przyszłości i obszarach kluczowych dla jej rozwoju. Zaplanowanych zostało 30 debat, 10 plenarnych przygotowanych przez Zespół Programowy oraz 20 panelowych, które zostaną wyłonione w głosowaniu spośród zgłoszonych tematów. To właśnie uczestniczki i uczestnicy wydarzenia zdecydują o tym, które kwestie staną się przedmiotem wspólnej rozmowy. Pełen program współKongresu Kultury opublikujemy 11 października br.
Narodowe Centrum Kultury (NCK) ponownie (jak w 2000 i 2009 r.) będzie organizacyjnie wspierać WspółKongres, ogólnopolską debatę ludzi kultury poświęconą kondycji i przyszłości kultury. Dla NCK to ważny wyraz zaufania. Cieszymy się, że możemy włączyć się w tę oddolną inicjatywę jako partner organizacyjny i producent. Jestem przekonany, że wspólna energia wydarzenia i zaangażowanie wszystkich stron doprowadza do realizacji udanego wydarzenia, na którym spotkają się wszystkie środowiska odpowiedzialne za rozwój kultury w naszym kraju. Gorąco zachęcam naszych wszystkich partnerów oraz beneficjentów programów, których gospodarzem jest NCK do rejestracji na wydarzenie i także zgłaszania propozycji do dyskusji w szerszym gronie – komentuje Robert Piaskowski, dyrektor NCK.
Organizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy ze środowiskiem kultury. Partnerami są m.st. Warszawa, dzięki któremu wszystkie debaty odbędą się w samym sercu stolicy oraz Narodowe Centrum Kultury, które odpowiada za produkcję wydarzenia.
Dowiedz się więcej
Wszystkie informacje dotyczące wydarzenia, m.in. tematy debat, skład Zespołu Programowego, harmonogram oraz linki do rejestracji, znajdziesz na stronie współKongresu Kultury.
Weź udział we współKongresie Kultury
od 12.08 – zarejestruj się
12.08-8.09 – zgłoś swój temat debaty panelowej
9-22.09 – Zespół Programowy będzie weryfikował zgłoszenia
25.09-6.10 – wybierzesz tematy debat w głosowaniu
11.10 – poznasz pełny program wydarzenia
7-9.11 – widzimy się na współKongresie Kultury
Kultura jest wspólna.
Dołącz do współKongresu Kultury