Ziemia Niczyja / Niemands Land

24 stycznia – Premiera w Teatrze Powszechnym w Warszawie

Dwóch autorów – cztery teksty – jedna opowieść. Dwa narody – wiele opowieści – jedna historia Polska. Niemcy. Punkt wspólny – ZIEMIA NICZYJA

Mazury. Przez wiele lat po wojnie ich nowi, polscy mieszkańcy nie naprawiali niczego w swych nowych domach, wciąż obawiając się, że dawni właściciele powrócą, by upomnieć się o swoje... Miejsce, gdzie się znaleźli i z wolna zapuszczali korzenie było dla nich ZIEMIĄ NICZYJĄ, przez którą Historia przetoczyła się z okrutnym chichotem. Taka ZIEMIA NICZYJA rozpościera się wciąż między Polakami i Niemcami, mimo upływu czasu, mimo integracji Europy, mimo wszelkich wysiłków. ZIEMIA NICZYJA nierozliczonych krzywd, nieukaranych win, zapomnianych ludzkich losów – rodzinnych opowieści, które jak drzazgi tkwią w świadomości kolejnych pokoleń.

Spektakl Teatru Powszechnego i niemieckiego Fringe Ensemble podejmuje ten kontrowersyjny temat z punktu widzenia młodego pokolenia Polaków i Niemców: z odwagą, która zaskoczy niejednego widza, ale właśnie przez to przyczyni się do przełamywania tabu ZIEMI NICZYJEJ po obu stronach granicy. Jak głośne ostatnio filmy – Róża czy Pokłosie – spektakl nie ma sobie nic z dydaktyki czy uproszczonego rozliczania historycznych win. Zaskakując atrakcyjną, nowoczesną teatralną formą ZIEMIA NICZYJA ukazuje, jak współczesny teatr może – i powinien – zabierać głos w najważniejszych sprawach współczesności.

Spektakl opiera się na czterech tekstach - dwóch napisanych przez niemieckiego dramatopisarza Lothara Kittstein'a i dwóch autorstwa Julii Holewińskiej, cieszącej się uznaniem młodej polskiej dramatopisarki.

25 stycznia, g. 19.30 oraz 26 i 27 stycznia, g. 17.30

http://www.powszechny.art.pl/?mod=info&action=display&id=241

http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/151524.html

PREMIERA NIEMIECKA 28 listopada 2012
Spektakl wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej
(Gefördert aus Mitteln der Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit)

(-)
Materiał Teatru
10 stycznia 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...