Zjawiskowa Butterfly

"Madame Butterfly" - reż: Waldemar Zawodziński - Opera Krakowska w Krakowie

Waldemar Zawodziński zrobił "Madamę Butterfly" w Operze Krakowskiej "po bożemu". Ale trzeba życzyć każdemu, żeby to "po bożemu" było tak współczesne i nowatorskie. I nie chodzi o to, że reżyser w pełni wykorzystał techniczne możliwości sceny.

Nowoczesność arcydzieła Pucciniego nie polega na tym, że Zawodziński wprowadził do niego sumo czy inne walki [wschodnie, ale na tym, że niezwykle umiejętnie stworzył widowisko, w którym scenografia (jego autorstwa), kostiumy (Marii Balcerek) i choreografia (Janiny Niesobskiej) współgrają, podnosząc jeszcze bardziej muzyczne walory opery.

Feeria barw, przepiękne stroje oraz ruch sceniczny przykuwają oko i na długo zapadają w pamięć. Do tego dochodzi oczywiście wykonanie solistów, a w wielu wypadkach ich gra aktorska. W drugiej premierze najbardziej pod tym względem wyróżniał się w roli Sharplessa Leszek Skrla, który nie tylko śpiewem dawał do zrozumienia, jak niewdzięczną przychodzi mu, jako konsulowi USA, odgrywać rolę, jak jest ona zawstydzająca. Dobrze wypadł też Arnold Rutkowski, dowodząc, że rola lekkoducha Pinkertona może być jedną z jego sztandarowych.

Odtwórczyni głównej roli, Aleksandra Chacińska, nie ustępowała scenicznym przekazem Skrle, mając do tego przecież o wiele bardziej wyczerpujące arie. Poradziła sobie z nimi bez większych problemów, za co otrzymała zasłużone burzliwe oklaski. Na nie tylko jej sukces miał wpływ Tomasz Tokarczuk, który umiejętnie poprowadził orkiestrę i chór.

Tak więc "Madama Butterfly" Zawodzińskiego w przyszłości może być lepiej lub gorzej zaśpiewana, ale jego inscenizacja na pewno przejdzie do historii nie tylko krakowskiego teatru i może być śmiało pokazywana na europejskich festiwalach operowych.

Paweł Dybicz
Przeglad
10 października 2009

Książka tygodnia

Trailer tygodnia